Tüm Yazılar

Yozgat haberi: Yozgat’ta 69 bin 610 talebe ders başı yapmış oldu

Ülke genelinde olduğu benzer biçimde Yozgat‘ta da 2022-2023 eğitim öğretim yılı düzenlenen törenle başladı. Yozgat il genelinde 69 bin 610 talebe bugün itibariyle ders başı yapmış oldu.

Yozgat Erdoğan Akdağ İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen törene Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Ulusal Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Yozgat Valisi Ziya Polat, yapmış olduğu konuşmada eğitime büyük ehemmiyet verdiklerini belirterek, yaz tatilinde büyük bir çaba ve emekle okulların tadilatının yapıldığını ve yeni yatırım temellerinin atıldığını beyan etti.

Vali Polat, “Yozgat’ımız da en önceliğimiz eğitimdir. Eğitim yuvalarımızı çocuklarımıza fiziki ortamları en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ettik. Şükürler olsun yiğitler şehri Yozgat’ımızda eğitim alt yapısında oldukca fazla bir sıkıntımız yok. Binalarımız oldukca güzel, atölyelerimiz oldukca güzel, salonlarımız oldukca güzel, imkanlarımız oldukca güzel. Binaları güzelleştiren, binaya kıymet katan sevgili yavrularımız ve onların kıymetli öğretmenleri. Evinize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Eğitim mevzusunda hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Bu vesile ile yeni eğitim öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını arzuluyorum.” diye konuştu.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse‘de belediye olarak eğitime devamlı destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, 2022-2023 eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunmuş oldu.

İl Ulusal Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı’da il genelinde okul öncesinde 4 bin 402 talebe, ilkokulda 20 bin 919, ortaokulda 21 bin 423 ve lise kademesinde 22 bin 866 olmak suretiyle 69 bin 610 öğrencinin 458 okulda eğitime başladığını söylemiş oldu.

Yazıcı, ” Eğitim ailesi olarak 651 yönetici, 5.090 öğretmen ve 1.675 personelimizle beraber çocuklarımıza kavuşmanın hassaten heyecanını yaşıyoruz. İlimizde 38 tane yatırım planlanmış ve bunlardan 12 tanesinin inşaatına başlanmış ve diğerlerinin ihale süreçleri devam etmektedir. Hem de bu yıl 118 okulumuzda 30 milyon TL bedelle onarımlar yapılarak geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin en iyi imkanlarla eğitim alması sağlanmış olup, Bakanlığımız tarafınca yürütülen 10.000 Okul Projesi çerçevesinde 2 milyon,Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi çerçevesinde ise 3 milyon 200 bin lira harcanarak öğrencilerimizin eğitim ortamları daha da iyileştirilmiştir. Bunların yansıra 5 köy okulumuz açılarak bünyelerine köy yaşam merkezleri kurulup talebe ve halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Her yıl olduğu benzer biçimde bu yıl da İlimiz genelinde 693.000 parasız ders kitabı öğrencilerimizin masalarında hazır hale getirilmiştir. 2. ve 12. sınıflar arasındaki tüm derslik kademelerinde tahsil gören öğrencilerimize Bakanlığımız tarafınca ücretsiz bir şekilde gönderilen 483.531 tane kaynak kitap dağıtılarak bu yöndeki ihtiyaçta giderilmiştir. Tüm çabamız göz aydınlığımız öğrencilerimize daha güzel bir miras bırakmak içindir. Bu sebeple, Ülkemizin bugünleri bizlere, yarınları ise onlara emanettir.” diye konuştu.

Öğrencilerin şiir okumasından sonrasında ilk ders zilini Vali Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse beraber çalarak, sınıfları ziyaret etti. – YOZGAT

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

ulusal eğitim bakanlığı Togo Cumhuriyeti Celal Köse Yozgat Mahalli Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu