Tüm Yazılar

Yozgat haber: UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri Sarıkaya Roma Hamamı Programı

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışan Orta Anadolu Kalkınma Ajansının müracaat sahibi ve yürütücüsü, Yozgat Valiliği, Sarıkaya Belediyesi ve Yozgat İl Kültür Gezim Müdürlüğünün paydaşları olduğu UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri-Sarıkaya Roma Hamamı Programı (WHV-Bath in Basilica Therma) 22 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri içinde düzenlendi.

Avrupa, Asya ve Afrika’nın faklı ülkelerinden Yozgat’a gelen gönüllüler program çerçevesinde, Roma Hamamı ve etrafının temizlenmesi ve güzelleştirilmesi, arkeolojik kazı gezisi ve alanda temizlik, Antik Roma Mutfağı eğitimi ve uygulaması, fotoğrafçılık eğitimi ve uygulaması, arkeoloji, jeotermal ve mimari eğitimi, arkeolojik çizim eğitimi ve uygulaması şeklinde birçok bilgilendirici ve tanıtıcı etkinliğe katıldılar. Bu programla halen UNESCO Dünya Mirası Geçici Sıralamasında yer edinen yapının kalıcı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için yapılacak olan çalışmalara da altlık oluşturması, zamanı ve gezinsel açıdan ehemmiyet taşıyan bu yapının dünya ölçeğinde görünürlük kazanması amaçlandı.

UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri Programı çerçevesinde çeşitli ülkelerden Yozgat’a gelen gönüllüler 15 günlük çalışmalarının sonunda düzenlenen törenle Roma Hamamı’nda sertifikalarını aldı. Gerçekleşen törene Vali Ziya Polat, Kaymakam Samet Serin, Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi mensubu katıldı. Seneler sonrasında Zamanı Roma Hamamına dokunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Vali Ziya Polat, “Geçici listeye alınan hamamımıza bu yıl sağ olsun devletimizin imkanları ile en azından gelen insanlarımızı rahatça gezdirebileceğimiz, yürüyüş yolları, karşılama ofisi ve satış reyonları yapılıyor. Teli kaldıracağız demiştik ilk geldiğimiz yıl. Müteahhidimiz de burada ve inşallah en geç Aralık da süresi bitiyor. Biz daha erkene çekmek için müteahhidimize destek oluyoruz. Burası yalnız Sarıkaya’nın değil, Yozgat’ın markası. Aynı süre Türkiye’nin markası. Bu markayı daha iyi tanıtmak için de projeler yapılıyor. Yaptığımız bu projede, başkan da söylemiş oldu listeye alınmak için yapılacak müracaat dosyasında bizlere güç verecek onlardan birisi. Meydana getirilen çevre düzenlemesi işleri ile birlikte inşallah ilerleyen yıllarda kalıcı sıralama için de başvurumuzu yapacağımızı düşünüyoruz. Yeniden projeyi hazırlayan ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisine teşekkür ediyorum. Kaymakamımıza, İl Kültür ve Gezim Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Doğal ki en büyük teşekkürü misafirlerimize ediyoruz. Onları burada görmekten, burada ağırlamaktan memnun olduğumuzu belirtiyoruz. Hep birlikte tanıtmaya devam” açıklamasında bulunmuş oldu.

Türkiye’den UNESCO Dünya Mirası Eğitimi (WHE) Programı çerçevesinde, bu yıl ‘Dünya Mirasına Yönelik Dayanıklılık ve Tekrardan Harekete Geçirme’ başlığı altında meydana getirilen kampanyaya dahil olan iki ilden biri Yozgat olurken, öteki il ise İzmir oldu. Meydana getirilen değerlendirmeler sonucunda, UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri 2022 Kampanyasına, 29 ülkeden 56 miras alanıyla ilgili 59 proje kabul edildi. Dünya Mirasını koruma, muhafaza etme ve tanıtma ortak amacına yönelik eylemler gerçekleştirmeyi taahhüt eden, 18 ila 30 yaş arası gönüllülerle çalışan 44 müessese ilgili kampanyada yer aldı. – KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Sarıkaya Yozgat Roma Mahalli Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu