Tüm Yazılar

Yozgat gündem haberi: Yozgat’ta köylerde kullanılmayan okulların kapıları tekrardan açıldı

Yozgat‘ta Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Ziraat ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen “Köy Yaşam Merkezleri” projesi kapsamında atıl durumdaki 5 okul tekrardan açıldı.

“Köy Yaşam Merkezleri” projesiyle kullanılmayan köy okulu binaları, anaokulu, ilköğretim, kurs merkezi, kütüphane, matematik, tabiat, bilim ve tasarım atölyeleri ile gençlik kampları benzer biçimde alanlara dönüştürülüyor.

Atıl durumdaki okulların eğitimle yine buluşturularak yalnız öğrencilere değil yetişkinlere de hizmet sunmasının amaçlandığı proje doğrultusunda Yozgat’ta İl Ulusal Eğitim Müdürlüğünce tespit edilen 5 okul bakım ve onarım çalışmalarının peşinden kapılarını tekrardan açtı.

Bu kapsamda Sorgun ilçesine bağlı Aşağıcumafakılı köyü Şehit Resul Elhan İlkokulunda 7 yıl aradan sonrasında tekrardan çocuk sesleri yankılanmaya başlandı.

Uyum eğitimi programı kapsamında okul öncesi ve ilköğretim kademesinde 22 öğrencinin eğitim görmüş olduğu okulu ziyaret eden İl Ulusal Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, AA muhabirine, köydeki okulların açılmasından ve evlatların yürüyüş mesafesindeki okullarına gelmelerinden dolayı mutlu bulunduğunu söylemiş oldu.

Ulusal Eğitim Bakanlığının yürütmüş olduğu proje kapsamında kentte kullanılmayan 5 köy okulunu faaliyete geçirdiklerini belirten Yazıcı, “Daha ilkin taşıma kapsamına alınmış bir okulumuzu, yine 22 öğrencimiz ve okul öncesi sınıfıyla beraber açmış bulunmaktayız. Bu da haliyle hem köydeki yurttaşlarımız açısından hem de hepimiz açısından bir mutluluk vesilesi oldu. Okulla birlikte, Bakanlığımızın projeleri dahilinde olan ‘yaşam merkezini de okulun eklentilerinin içinde açtık.” dedi.

Yazıcı, köyde yaşayan evlatların yürüyüş mesafesindeki okullarına kavuşmalarının mühim bulunduğunu ifade ederek, “Öğrencilerimizin öğleyin kendi evlerine gidip yiyecek yemelerini, aileleriyle beraber zaman geçirmelerini önemsiyoruz. Öğretmenlerimizin köylerde vatandaşlarımızla iç içe olması, onların çeşitli problemlerine rehberlik ediyor olabilmeleri, köydeki vatandaşlarla, öğretmen arasındaki kaynaşmanın arzu ettiğimiz düzeye gelmesi açısından da bu proje önemlidir.” diye konuştu.

Köy yaşam merkezinin de halkın kullanımına sunulduğunu özetleyen Yazıcı, merkezde kütüphane, oyun salonu, dinlenme odası ve kurs salonu bulunduğunu, halkın talep etmiş olduğu kurslar düzenleneceğini kaydetti.

-“23 Nisan kutlamalarını fazlaca özlemiştik”

Aşağıcumafakılı Köyü Muhtarı Yakup Yılmaz da okulun açılmasında alın teri dökenlere teşekkür etti.

Yılmaz, okullarının 7 senedir kapalı bulunduğunu dile getirerek, “Köyümüz terk edilmiş gibiydi, okulumuz açılınca köyümüz canlandı. Gençlerimiz ve öğrencilerimiz cıvıl cıvıl, sevinç doldu. Bilhassa 23 Nisan kutlamalarını fazlaca özlemiştik. O bizlere büyük bir mutluluk verecek.” ifadelerini kullandı.

Velilerden Döndü Nur Günay ise kendisinin {mezun olduğu} okuldan, çocuğunun da mezun olacak olmasından mutlu bulunduğunu aktardı.

Günay, çocuğunun ilçeye gittiğinde gözünün arkada kaldığını belirterek, “Bir şeye ihtiyacı olduğunda ilçeye gitmemiz olanaksız benzer biçimde bir şey oluyordu. Zor oluyordu bizim için. Burası yakın olduğundan kendimiz getirip kendimiz götürebiliyoruz. Okuldan alabiliyoruz. Daha mutluyuz. Daha iyi oldu bizim için. Alın teri döken her insana teşekkür ediyoruz.” dedi.

ulusal eğitim bakanlığı Yozgat Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu