Tüm Yazılar

Yozgat iktisat haberi | Sorgun Gevrek Göleti tamamlandığında 8 bin 750 dekar araziyi sulayacak

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, Yozgat’ta inşaatı devam eden Sorgun Gevrek Göleti’nin tamamlandığında 8 bin 750 dekar ziraat arazisini sulayacağını bildirdi.

Akca, yazılı açıklamasında, DSİ’nin tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ziraat arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sıhhatli ve içilebilir su ulaştırmak, yerleşim bölgeleri ile ziraat arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına haiz çıktığını belirtti.

Yozgat ve ilçelerinde DSİ’nin son dönemde meydana getirilen su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de mühim rol oynadığını aktaran Akca, şunları kaydetti:

“Sorgun Gevrek Göleti’nin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 8 bin 750 dekar ziraat arazisinin sulanması sağlanacak. Dolgu emek harcamaları devam eden ve yüzde 90 fiziki gerçekleşme sağlanan göletin tamamlanması ile 2022 birim tutarları ile ülke ekonomisine senelik 16 milyon 920 bin lira katkı sağlaması hedeflenmektedir.”

Devlet Su İşleri Yozgat su Iktisat Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu