Tüm Yazılar

Yargıtay’dan “suç duyurusu tazminatı” sonucu

Bir işçi tam dört yıl süresince çalmış olduğu şirketten kovulunca, iş mahkemesinin kapısını çaldı. Mağaza müdürü olarak çalıştığını, bu sürede fazla mesai yapmasına karşın fazla mesai tutarı ödenmediğini ve haksız olarak iş akdine son verildiğini öne sürdü. Ve kıdem tazminatı, suç duyurusu tazminatı ve fazla mesai tutarı alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti.

Davalı şirket iddiaları reddetti. Mahkeme davanın kısmen kabulüne hükmetti. Sonucu davalı şirket avukatı temyiz edince devreye Yargıtay girdi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, suç duyurusu tazminatının belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir sebebi olmadan ve usulüne uygun bildirim süresi tanımadan fesheden tarafınca karşı tarafa ödemesi ihtiyaç duyulan bir tazminat bulunduğunu hatırlattı. Bu yüzden iş sözleşmesini fesheden tarafınca feshi haklı nedene dayansa dahi suç duyurusu tazminatına hak kazanmasının mümkün olamayacağını belirtti.

Yargıtay bu kapsamda emeklilik askerlik ve evlilik benzer biçimde durumlarda işverenin işçiden tazminat talep edemeyeceğine dikkat çekti. Yüksek mahkeme ek olarak bu tür istifalarda işçinin de suç duyurusu tazminatı alamayacağını altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu