Tüm Yazılar

Yaralı yılan kartalı ‘engelli kuşlar’ barınağında yaşamına devam edecek

Akyazı’da 1,5 ay ilkin yaralı bulunan yılan kartalı, Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Kocaeli Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. Koruma altına alınan kartal, tedavisi için Kartepe ilçesindeki Ormanya’ya gönderildi. Kanadında kırıklar oluşan kartal, buradaki tedavisi tamamlandı. İyileşen fakat yine doğaya dönecek durumda olmayan kartal, yırtıcı kuşlar için hazırlanan ‘engelli kuşlar’ barınağına alındı.

GÖZ RENGİ AYIRT EDİCİ

Yılan kartalının tedavisi hakkında informasyon veren baytar doktor Muhammet Nalkıran, “Kanadında kırık bulunduğunu tespit ettik. 1 ay süresince tedavi ettik. Yeniden doğaya dönemeyecek durumda olduğundan kartalı, kendi naturel yaşam alanına uygun bir barınağa alıp, ömrünün sonuna kadar konuk edeceğiz” dedi.

Yılan kartalının nadir tür bulunduğunu belirten Nalkıran, “Göz rengi sebebiyle öteki şah kartallardan kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Kartal türleri beraber yaşayabildiği için diğerlerinin yanına koyduk. Şu an sıhhat durumu oldukça iyi. Herhangi bir sıhhat problemi yok fakat doğada yaşayamayacak durumda olduğundan bu alana koyduk” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu