Tüm Yazılar

Van Gölü’nün su seviyesi fikir balıkçı tekneleri karaya oturdu

Van’da son yıllarda azalan yağış ve artan buharlaşma sebebiyle Van Gölü’ndeki su seviyesi düşerken, buna bağlı olarak bazı barınaklarda balıkçı tekneleri karaya oturdu. Tuşba ilçesine bağlı Adır Mahallesi’nde barınakta bulunan 10’a yakın balıkçı teknesi göle açılamadı. Balıkçılar, karaya oturan teknelerinin önündeki kum ve taşları küreklerle temizlemeye çalıştı.

YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Van Gölü’nün çekilmesinin son yıllarda gündemde bulunduğunu söylemiş oldu. Çekilmenin belirgin görüldüğünü özetleyen Akkuş, kimi yerlerde 2-3 kilometrelik kıyı çizgisinin değiştiğine şahitlik ettiklerini belirtti. Akkuş, “Bugün Van Gölü’nde, 100’ün üstünde balıkçı teknesi var ve bölgede binlerce şahıs inci kefali avcılığından geçimini sağlıyor. Balıkçılıkta en mühim noktalardan birisi, balıkçı barınaklarının işlev görür halde olması lazım. Derhal kıyıdaki balıkçı barınakları, gölün çekilmesiyle beraber adeta işlevsiz konuma geliyor. Bilhassa Adır Adası’nın derhal karşısındaki balıkçı limanı, gölün çekilmesiyle beraber karaya çıktı. Dolayısıyla en büyük problem balıkçı limanlarında yaşanıyor” dedi.

‘BALIKÇILIK BİZİM EKMEK KAPIMIZ’

30 senedir balıkçılık meydana getiren Ahmet Çıkla ise balıkçı barınağının yarısından fazlasının karaya çıktığını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“O yüzden göle balık avlamaya çıkamıyoruz. Teknelerimiz karaya oturmuş durumda. Güçlük çekiyoruz. Yetkililerden balıkçı barınağımızın, limanımızın içinin derinletilmesini talep ediyoruz. Bu mevzuda Ulaştırma Alt Yapı Bakanlığı’na dilekçe de verdik. Şu ana kadar bizlere geri dönüş olmadı. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan vekilimizden de talebimiz, balıkçı barınağımızın bir an ilkin içinin derinletilmesidir. Bizlere 50 metrelik bir rıhtım yapsınlar. Limanın giriş ve çıkışlarında güçlük çekiyoruz. Teknelerimiz giriş ve çıkışlarda karaya oturmaktadır. Tekneyi çıkarmak için kimi zaman 2 saat uğraşıyoruz, Çıkartsak dahi tekne ile limana yanaşamıyoruz. Son iki senedir Van Gölü suyu fazlaca çekildi. Diyebilirim ki, 2 metre düzey aşağı indi. Bu durumda da sığ olan bölgeler daha da fazlaca çekiliyor. Yetkililerden yardım talep ediyoruz. Mahallemizin tamamı geçimlerini balıkçılık yaparak sağlıyor. O yüzden balıkçı limanımızın derinletilmesini talep ediyoruz.” .

‘GÖLE AÇILAMIYORUZ’

Balıkçı Murat Ayseli de bölgede 20 senedir balıkçılık yaptığını ifade ederek, “Göldeki su seviyesinin düşmesi bizim için büyük bir sorun oldu. Kuraklık hakkaten bizlere zarar verdi. Bizim limanda suların geri çekilmesiyle beraber teknelerimiz karaya oturdu. Limanımız hakkaten bitme derecesinde. Yetkililere sesleniyoruz. Biz mağduruz. Bu mevzuda bizlere destek olun. Göle açılamıyoruz, balıkçılık yapamıyoruz. Balıkçılık bizim ekmek kapımız. Şu an zor durumdayız.” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu