Tüm Yazılar

Valinin makam aracı şehit evlatlarının sünnet otomobili oldu

Valinin makam aracı şehit evlatlarının sünnet otomobili oldu

YOZGAT Yozgat Valisi Ziya Polat’ın makam aracı, 2012 senesinde Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde Güvenlik Müdürlüğüne yönelik düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan İsmail Sakın’ın evlatları Abidin Görkem ve İsmail Mert‘in sünnet otomobili oldu.

Yozgatlı şehit İsmail Sakın’ın evlatları Abidin Görkem ve İsmail Mert sünnet olarak erkekliğe ilk adımı attı. Yozgat Valisi Ziya Polat’ın makam aracı da şehit evlatlarının sünnet aracı oldu. 2012 senesinde Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde Güvenlik Müdürlüğüne yönelik düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan İsmail Sakın’ın evlatları Abidin Görkem ve İsmail Mert için Yozgat merkeze bağlı Kavurgalı köyünde sünnet töreni düzenlendi.

Vali Ziya Polat, Abidin Görkem ve İsmail Mert için sünnet töreni düzenleneceğini öğrenince makam aracının sünnet otomobili yapılması emirini verdi. Makam aracı, Türk Bayrağı ve balonlarla süslenirken aracın arkasına

“Devletimiz var var olsun. Emanetin güvenli ellerde şehidim” yazıları asıldı.

Abidin Görkem ve İsmail Mert için Kavurgalı köyü camiinde Cuma namazı öncesi Mevlidi-i şerif okutuldu. Mevlit programının peşinden Abidin Görkem ve İsmail Mert, evlerinden alınarak jandarma ve polis eskortu eşliğinde kent turu ile gezdirildi. Hemen sonra Yozgat Şehitliğine giden Abidin Görkem ve İsmail Mert, babalarını kabirleri başlangıcında ziyaret ederek yakarış etti. Bazen duygusal anların yaşandığı düğün töreninde çocuklar unutulmaz bigün hayata devam etmenin mutluğunu yaşadı.

Törene, Sakın ailesinin yanı sıra Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Başer ile fazlaca sayıda köy halkı katıldı.

“Devletin tüm imkanlarını seferber ediyoruz”

Yozgat Valisi Ziya Polat, devletin tüm imkanlarını şehit yakınları ve gaziler için seferber ettiğini söyleyerek, “Ilk olarak bu devlet için, bu millet için, ezanımız için, bayrağımız için tüm şehitlerimizi dualarla, minnetle yad ediyoruz. Gazilerimize hayırlı ömürler diliyoruz. Devletimiz, tüm imkanlarını bildiğiniz gibi şehitlerimizin aziz ailelerine, gazilerimizin emrini veriyor. Biz bir tek milletimizin, devletimizin bizlere verdiği görevleri yerine getiriyoruz. Bu görevi yaparken de doğal ki gönülden yapıyoruz. Emanetleri bizim başımızın tacıdır. Bugün de iki yavrumuzun düğün merasimine geldik. Rabbim hayırlı ömürler versin. Devletimiz tüm imkanlarıyla şehitlerimizin aziz emanetleri, ailelerinin yanında, gazilerinin, gazilerimizin yanında bulunduğunu yeniden iletiyorum.” dedi.

“Makam aracına değil kendi araçlarına biniyorlar”

Vali Polat, “Makam aracı jest olarak değil, onların esasen o makam araçları. Makam araçları onların olduğundan de kendi otomobillerine biniyorlar. Milletimizin malına, milletimiz biniyor. Biz hep söylüyoruz. Biz bir tek tüm kurumlarımız, belediyemiz aracıyız. Devletimizin bizlere verdiği vazife esasen milletimize hizmet etmek için. Bu koltuğun aslolan sahibi, milletimizdir. Şehit ailelerimiz hem koltuğumuzun hem gönlümüzün hem de aklımızın sahibidir. Onların her şey emirlerindedir.” şeklinde konuştu.

“Oldukca mutluyuz”

Mutluluğunu belirten 10 yaşındaki İsmail Mert Sakın, ise “Sünnet olduk, vali amcanın aracına bindim. Oldukca güzel bir gündü. Vali amca bizi otomobiliyle gezdirdi. Sünnet otomobilimiz valinin makam aracıydı, fazlaca mutlu olduk.” şeklinde konuştu.

“Babam rahat uyusun, devletim yanımda”

12 yaşındaki Abidin Görkem Sakın da, “Sünnet oldum, valinin otomobiline ilk kez bindiğim için heyecanlıyım. Babam rahat uyusun, devletim yanımda. Bugün fazlaca mutlu oldum vali amcamız otomobilini bizlere tahsis etti, fazlaca mutluyum.” ifadelerine yer verdi.

“İçimizde burukluk var”

Sünnet töreninde alın teri döken her insana teşekkür eden anne Istek Sakın ise, “Vali bey, belediye başkanımız, güvenlik müdürümüz olsun hepimiz elinden gelen her türlü desteği verdi. Her insana teşekkür ediyorum. Çocuklarımız erkekliğe adım attı fakat içimde fazlaca büyük burukluk var. Çocuklarımı babasız büyütüyorum, onun burukluğu var. Valimiz kendisine davetiye götürdüğümde makam aracı fikrini kendisi söylemiş oldu. Maddi yönden hep yanımdalardı bir tek tinsel olarak sıkıntımız var, başka da sıkıntımız yok. Hepimiz yanımızda eşim yok fakat bir burukluk var.” şeklinde konuştu.

İsmail Sakın, 2006 senesinde Kayseri Pınarbaşı İlçe Güvenlik Müdürlüğü’nde destek uygulaman olarak göreve başlamış, 25 Mayıs 2012 tarihinde ilçe güvenlik müdürlüğüne düzenlenen bombalı saldırıda yaralanarak kaldırıldığı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşamını kaybetmişti.

İsmail Mert Ziya Polat Yozgat Mahalli Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu