Tüm Yazılar

“Ukrayna-Rusya savaşının durma sebebi Türkiye olabilir”

“UKRAYNA 2. BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİ VERİYOR”

Tam 31 yıl oldu. Bir çağdaş çağ imparatorluğu olan Sovyetler Birliği çöktü ve o çöken devletten fazlaca sayıda devlet çıktı. İşte onlardan biri de Ukrayna’ydı. Sovyetler Birliği’nin Karadeniz kıyılarına uzanan yeni bir ülkeydi Ukrayna. Sadece seneler sonrasında bağımsızlıklarını duyuru ettikleri günü bu kere savaşın gölgesinde geçirdiler. Odessa Vali Yardımcısı Yuriy Dimchoglo, “Ukrayna Bağımsızlık Günü fazlaca daha kıymetli oldu. Ukrayna kendi bağımsızlığı için şimdi kan döküyor. Bundan sonraki Ukrayna tarihinde artık fazlaca daha kıymetli olacak. Ukrayna halkı, devleti kendi bağımsızlığını harpte korudu. Biz gerçek bağımsızlığı şu anda kazanıyoruz” dedi.

Zelenski, bununla birlikte Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’ne denk gelen tarihte Rusya’ya karşı geri adım atmayacaklarını duyuru etti. Kim bilir bu mesajı ile sulh artık daha da uzak. Zelenski, “Bizim için Ukrayna demek tüm ülke anlama gelir. Ödün ya da geri adım olmadan, 25 bölgenin tamamı. Bu kavramlar, 24 Şubat’ta füzeler tarafınca yok edildi. Donbass Ukrayna’dır. Kırım Ukrayna’dır. Buraları ne gerekiyorsa yaparak geri alacağız” diye konuştu.

Zelenski “Geri alacağız” dedi, Rusya’dan ise yanıt roket ile geldi. Ülkenin doğusundaki Chaplyne nahiyesindeki bir trene düzenlendi bu hücum. Ve 25 şahıs yaşamını yitirdi. Odessa Vali Yardımcısı Yuriy Dimchoglo, “Doğal, bağımsızlık gününde 10 kat fazla bombalama yapmış oldu. Diyor ki sizin bağımsızlık günü olmayacak. Siz bağımsız değilsiniz, bağımsız olduğunuz için ben sizi cezalandırıyorum” ifadelerini kullandı. 

“UKRAYNA’NIN EN BÜYÜK SIKINTISI SİLAH EKSİKLİĞİ”

Peki, bu harp daha ne kadar sürebilir? Odessa Vali Yardımcısı Yuriy Dimchoglo, “Rusya, Ukrayna topraklarından çekilmediği takdirde bu harp senelerce devam eder. Ukrayna’da şu anda en büyük sorun tabanca eksikliği. Alabilecekleri yerden alıyor, armağan gelen yerlenden armağan kabul ediyor fakat tabanca sayısı çoğalınca Ukrayna kendi topraklarını daha süratli dönecek. Ukrayna’da yaşayan Rus kökenlilerin harbe bakışı tepkili. Odessa bölgesinde yüzde 36 istatistiğe nazaran Rus kökenli ukrayna vatandaşı var. Son 6 ayda onlar artık Rusça konuşmaya bile utanıyorlar. Ukraynanca bilmeyen son 6 ayda Ukraynanca öğrendi” dedi.

“TÜRKİYE SAVAŞIN BİTMESİ İÇİN UMUT”

Türkiye’nin bu savaştaki yeri ise fazlaca tehlikeli sonuç. Odessa Vali Yardımcısı’na nazaran Türkiye, savaşın seyrini değiştirebilir. Bilhassa de tahıl koridoru ile elde edilmiş başarı ateşkes ve devamında sulh için bir ümit olabilir:

“TAHIL KORİDORU TÜRKİYE’NİN ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARISI”

Tahıl koridoru fazlaca büyük bir başarı, Ukrayna için, dünya için. bu başarının sebebi Türkiye Cumhuriyeti’dir. Hakkaten, bu mekanizma, bu sistem fazlaca güzel şekilde çalışıyor. Gittikçe Odessa Limanı’na gelen ve çıkan vapur sayısı her geçen gün artıyor.

“SAVAŞIN DURMA SEBEBİ TÜRKİYE OLABİLİR”

Türkiye bir sulh noktası oldu. Ukrayna için bir platform oldu. Bir temel oluştu ve bu temel ile bir ihtimal hakikaten Rusya geri çekilmek istiyor ise ya da iki taraf masaya oturmak istiyor ise Türkiye bunun için fazlaca hususi bir masa. Savaşın durma sebebi inşallah tekrardan Türkiye’deki görüşmeler olabilir. Türkiye bizim için gelecekte bir görüşme noktası, temeli olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu