Tüm Yazılar

“Türkiye’yi olmazsa olmaz konuma getirdi”

Fransız Le Figaro dergisi ‘Erdoğan’ın diplomasisi Türkiye’yi iyi mi internasyonal sahnede olmazsa olmaz konuma getirdi’ sorusunu sordu.

Le Figaro, Ukrayna ve Rusya tahıllarının tekrardan ihracata başlamasının Türkiye’nin eseri bulunduğunu yazdı.  Ek olarak Türkiye’nin dünyadaki en geniş büyükelçilikler ağına haiz ülke olduğuna da dikkat çekildi.

Erdoğan’ın hem Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile hem de Rus önder Putin ile görüştüğüne vurgu yapılmış oldu.

Söz mevzusu analizde ‘Erdoğan bugün kendini sulh yapıcı ve hepimiz ile diyalog kuran biri olarak sunuyor’ denildi.

‘TÜRKİYE, UKRAYNA’DAKİ SAVAŞIN İLK GALİBİ OLABİLİR Mİ?’

‘Türkiye, Ukrayna’daki savaşın ilk galibi olabilir mi?’ sorusunu içeren yazıda Türkiye’nin dünyada 6’ncı en geniş büyükelçilikler ağına haiz olan ülke konumunda olduğuna vurgu yapılmış oldu ve ‘her şeyden ilkin daha barışçıl ve fazlaca etken bir Türk dış politikasını ortaya koymaktadır’ denildi.

Gazeteci Mayeul Aldebert tarafınca kaleme alınan yazıda şu ifadelere yer verildi:

Bu yeni siyaset, etkisinde bırakan bir ekonomik, askeri ve diplomatik tekrardan konumlanma üstüne kurulu.

‘TÜRKİYE ÇOK KUTUPLULUK VİRTÜÖZÜ HALİNE GELDİ’

Yazıda görüşlerine yer verilen IRIS fikir kuruluşunun araştırma direktörü eski Büyükelçi Jean de Gliniasty, ‘Türkiye fazlaca kutupluluk virtüözü haline geldi’ değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yazıda bunların yanı sıra İsrail ile normalleşen ilişkilerin de üstünde duruldu.

Türkiye’nin İran, Libya ve Suriye söz mevzusu olduğunda sık görüşülebilir ve olmazsa olmaz bir ülke haline geldiği vurgulandı.

Le Figaro ‘Normalleşme diplomasisi meyvesini veriyor’ ifadesini kullandı. Ermenistan ile olan ilişkilerin de normalleşme yolunda olduğu ifade edildi.

Ek olarak Erdoğan’ın Türkiye’yi gaz açısından Batı ve Rusya içinde merkezi bir platform olarak inşa etmiş olduğu söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu