Tüm Yazılar

Türkiye’de yaşanmış olan 3 büyük vurgun

Peki vatandaşlar niçin dolandırıldı? Bunun önüne niçin geçilemedi? Hukuki düzenlemeler mi yetersiz? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz mevzuyu mercek altına aldı.

ÇİFTLİK BANK, THODEX VE DETERJAN PAZARI…

Çiftlik Bank adlı oyun Mehmet Aydın tarafınca Ağustos 2016’da kuruldu. Katılımcılar sisteme para ödeyerek sanal hayvanlara haiz olduklarına inandırıldı ve kişilere sanal ortamda alım satım yaparak yüksek gelir elde etme vaadinde bulunulmuş oldu. Bu şekilde işletilen sistem yalnızca bir yılda 132 bin 222 katılımıya ulaştı. Kısa sürede sistem çöktü. 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 liralık vurgunun faili Mehmet Aydın yurt dışına firar etti.

BİNLERCE MAĞDUR MİLYARLARCA LİRA

Bir öteki vurgun, Faruk Fatih Özer’in kurduğu Thodex isminde kripto para borsası kısa sürede 400 bin kullanıcıya, firmanın varlıkları ise 2 milyar dolara ulaştı. Faruk Fatih Özer 2021 Nisan ayında yurtdışına firar etti. MASAK tarafınca hazırlanan raporda, vurgunun miktarı 356 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

Ve son vurgun Deterjan Pazarı ilkin sisteme girenlere deterjan hammaddesi verildi. Kişilere bunu top haline getirip kuruttuktan sonrasında üç katı fiyatla geri alma vaadinde bulunulmuş oldu. Bir yıl içinde sisteme 40 bin kişinin dahil olduğu ve kişilerden elde edilmiş meblanın 100 milyon liraya ulaşmış olduğu belirlendi.

Peki bu üç vurgunun ortak noktası neydi. Binlerce şahıs iyi mi bu tuzaklara düşürüldü.

VURGUNLARIN ORTAK NOKTASI NEYDİ?

Uzmanlar 3 vurgunun hangi sistemle bulunduğunu özetleyen cümlenin “Ponzi” bulunduğunu söylüyor. Ponzi ilk kez 1920 senesinde bir dolandırıcıklıkta kullanılıyor.

İNSANLAR NASIL TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜ?

Sistemi kuranlar, ortaya attıkları fikrin oldukça para kazandıracağı ile ilgili birkaç tane üye buluyorlar. Bu üyelerden belli miktarlarda para alıyorlar. Alınan bu paraları iki üç ay sonrasında kazancıyla beraber geri ödüyorlar. Bu şekilde en başta bir itimat oluşturuyorlar. Katılımcılara verilecek parayı bir üstteki katılımcı sağlıyor. Bu katılımcıya gelecek parayı bir üstteki katılımcı sağlıyor. Ve onun üstündeki altı besliyor. Şu demek oluyor ki üstteki altı besleyerek giden bir sistem. Sistem en sonunda çöküyor ve sisteme girş icra eden yatırımcıların parası buğu oluyor. Bu sistemde en oldukça ziyanı sisteme son olarak giren yatırımcılar alıyor.

Son dakika... Thodex CEO'su ne zaman iade edilecek? Bakan Soylu'dan açıklama

Son dakika… Thodex CEO’su ne zaman iade edilecek? Bakan Soylu’dan açıklama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu