Tüm Yazılar

Türkiye-Hırvatistan iş formu! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar

Konuşmasının başlangıcında katılımcıları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sözlerime, altı senelik bir aranın peşinden Zagreb’de sizlerle yine beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek adım atmak isterim. Bu buluşmamızın, Türkiye ve Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yılını kutladığımız bir dönemde gerçekleşmesinden ek olarak sevinç duyuyorum. Şahsıma ve heyetime gösterdikleri misafirperverlikten dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Milanovic başta olmak suretiyle, tüm Hırvat makamlarına teşekkür ediyorum. Bu organizasyonu düzenleyen DEİK’i ve Hırvat muhataplarını da ek olarak kutlama ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE VE HIRVATİSTAN, BÖLGESEL KONUMLARI VE EKONOMİLERİ İTİBARIYLA ORTAK ÜLKELERDİR”

Bu sabah Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyleki sürdürdü: “İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri ayrıntılarıyla ele aldık. Aldığımız kararların ülkelerimiz arasındaki dostluk ve iş birliğini daha ileri taşıyacağına inanıyorum. Bugünkü istişarelerin bizlere hatırlattığı husus şudur: Türkiye ve Hırvatistan, bölgesel konumları ve ekonomileri itibarıyla ortak ülkelerdir. Son yıllarda ekonomik ve ticari iş birliğimizde yakaladığımız ivme bu mevzuda umut vericidir.”

Hırvatistan’a bundan önceki ziyareti gerçekleştirdikleri 2016 yılından bugüne tecim hacminin ortalama 2,5 katına çıktığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2015 sonunda 387 milyon dolar olan tecim hacmimiz, 2021 sonunda 900 milyon dolara ulaştı. O ziyaretim esnasında belirlemiş olduğumuz beş yılda 1 milyar dolara yetişme hedefinde salgın sebebiyle minik bir sapma oldu. Sadece bu yıl hedefimizi rahatça aşacağımıza inanıyorum. 2022’nin ilk sekiz ayı itibarıyla 760 milyon doları geçmiş durumdayız. Şimdi yeni hedefimizi kısa vadede 2 milyar dolar olarak belirledik. Orta ve uzun solukta ise 5 milyar dolara ulaşmamızın önünde hiçbir engel görmüyorum” dedi.

“YATIRIM ALANINDA İŞ BİRLİĞİMİZ GİDEREK GELİŞİYOR”

Hırvatistan ile yatırım alanında iş birliğinin de giderek geliştiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Firmalarımızın enerji, inşaat, altyapı, gezim ve bankacılık başta olmak suretiyle çeşitli sektörlerde stratejik işlere imza atıyor. İş formunun ikili ticari, ekonomik ilişkilerimizdeki kuvvetli ivmeyi artırmasını ve yeni iş birliği imkânlarına vesile olmasını temenni ediyorum. Devlet yöneticileri olarak hepimiz, iş dünyasının önündeki bürokratik zorlukları ve engelleri kaldırmakla görevliyiz. Sizlere de iş dünyası olarak ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunma görevi düşüyor. Türkiye ve Hırvatistan arasındaki ekonomik ilişkilerin ve dostluk bağlarının pekiştirilmesi için, her birinizin samimi çaba göstereceğine şahsım ve dostlarım inanıyoruz. Ticari dış ilişkiler faaliyetleriyle Türkiye’nin girişimci vizyonunu yurt dışına taşıyan DEİK’e ve Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi’ne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Hırvatistan’da etkinlik gösteren Türk firmalarının gezim, yenilenebilir enerji ve bankacılık sektörlerindeki yatırımlarının 200 milyon avroya ulaştığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üçüncü ülkelerden gelen yatırımlarla beraber bu rakamın esasen oldukca daha yüksek seviyede olduğu biliyoruz.  Önümüzde oldukca daha geniş bir iş birliği ve tecim alanı mevcuttur. Enerji, altyapı, dijitalleşme, gezim, ziraat, sulama ve hayvancılık başta olmak suretiyle geniş bir yelpazede iş birliğimizi geliştirebiliriz. Avrupa Birliği fonlarının sağlayacağı ivme ile enerji, altyapı ve dijitalleşme yatırımlarının Hırvatistan’da artması umut ediliyor. Türkiye, bu alandaki imkânlarını Hırvat dostlarıyla paylaşmaya hazırdır” diye ekledi.

Nüfusunun ortalama 5 katı gezgin ağırlayan Hırvatistan’ın, turizmde de değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan fırsatlar sunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “ Ek olarak, KOBİ’ler mevzusunda atılacak ortak adımların, yeni iş birliklerinin önünü açacağı kanaatindeyim. Potansiyel iş birliği alanları içinde ziraat, hayvancılık ve sulama projeleri de var.  Verimli toprakları, gelişmiş ulaşım altyapısı, varlıklı yenilenebilir enerji kaynakları ve yetişmiş iş gücü olan Hırvatistan, Avrupa pazarlarına yakınlık benzer biçimde ilave avantajlara da haiz.  Türkiye ile Hırvatistan’ın gerçekleştirecekleri kapsamlı ekonomik ve ticari iş birliklerinin, ülkelerimizin yanı sıra bölgenin gelişmesine de katkı yapacağına inanıyorum.”

“KÜRESEL EKONOMİNİN YÜZDE 3,4 KÜÇÜLDÜĞÜ 2020 YILINDA YÜZDE 1,8’LİK BÜYÜME ORANI YAKALADIK”

“Türk yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörü, bilhassa 2003 yılından bu yana iş hacmini giderek artırıyor” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Yurt dışı müteahhitlik sektörümüz, bugüne dek toplam 460 milyar dolar değerinde 11 bin 300 proje üstlendi. Firmalarımız dünyanın dört bir köşesinde son aşama başarı göstermiş projelere imza atarak mahalli istihdamı da sağlıyor. Gerek Hırvatistan’ın altyapı ve zelzele sonrası tekrardan yapılandırma faaliyetlerinde gerek üçüncü ülkelerdeki projelerde firmalarımızın birlikte çalışabilir. Hırvat yetkililerden, Türk firmaları ve iş adamlarına, yatırım ortamının iyileştirilmesi, bürokrasinin azaltılması ve teşvik politikalarının geliştirilmesi benzer biçimde mevzularda kolaylık göstermelerini beklediğimizi ifade etmek isterim” dedi.

Türkiye’nin, 85 milyonluk nüfusu, yükselen endüstri üretimi, nitelikli istihdam kapasitesi, fiziki altyapısı ve coğrafi konumuyla öne çıkan bir ülke bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar Türk ekonomisinin enerjisini, dayanıklılığını ve son 20 yılda katettiği mesafeyi açıkça göstermiştir.  Küresel ekonominin yüzde 3,4 küçüldüğü 2020 senesinde biz yüzde 1,8’lik gelişme oranı yakaladık.  Dünya ekonomisi ciddi daralma riskiyle yüzleşirken, 2022 yılı ilk çeyreğinde yüzde 7,5, ikinci çeyreğinde 7,6 oranında gelişme kaydettik. İhracatımız bu ay itibariyle senelik bazda 250 milyar doların üstüne çıktı. 2003-2021 döneminde 240 milyar dolardan fazla direkt internasyonal yatırım çekmeyi başardık.”

“GEÇTİĞİMİZ YIL ÜLKEMİZE 14 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE İLAVE DOĞRUDAN ULUSLARARASI YATIRIM GELDİ”

“Yalnız geçtiğimiz yıl ülkemize 14 milyar dolar değerinde ilave direkt internasyonal yatırım geldi” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son 16 yılda Orta ve Doğu Avrupa’da en fazla internasyonal direkt yatırım alan ikinci ülkeyiz. İnsansız Hava Araçları teknolojilerinde geleceği okuyarak attığımız adım yardımıyla bugün bu alanda dünyanın en başarı göstermiş üç ülkesinden biriyiz. Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracımızın da katılmasıyla bir üst lige çıkardığımız İHA filomuzu, Muharip İnsansız Tayyare Sistemimizle dünyanın 1 numarası hâline getirmeyi hedefliyoruz. Hepsi, Türk ekonomisinin gücünün ve Türkiye’ye duyulan güvenin en somut işaretleridir. Bunun yanında Türkiye, iş kurma ve iş yapma fırsatları bakımından son aşama cazip bir mevzuata ve uygulamaya haizdir. Türk Hava Yolları vasıtasıyla, İstanbul üstünden dünyanın 340’dan fazla destinasyonuna rahatça ulaşabilirsiniz. Küresel uçuşların kesişme noktasına dönüşen İstanbul Havalimanı, 2021’de ağırladığı yolcu sayısıyla Avrupa’nın 2. havalimanı hâline geldi” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyleki tamamladı: “Turkish Cargo 2022 yılının Haziran ayı verilerine nazaran kargo pazarında dünyanın en büyük 4. hava kargo taşıyıcısı oldu. Ülkemiz dinamik nüfusumuz, geniş pazar imkânlarımız ve yatırımcı dostu mevzuatımızla Hırvat iş adamlarına oldukca büyük fırsatlar sunuyor. Ülkelerimiz arasındaki bilhassa bu dayanışma, inanıyorum ki her iki ülkeyi de kazan kazan esasına nazaran oldukca daha kuvvetli bir hedefe ulaştıracaktır. Daha önceki ziyaretlerimde de belirttiğim benzer biçimde, Hırvat iş adamlarına her türlü kolaylığı sağladık ve sağlamaya hazırız. Görüşmelerimizde aynı iradenin Hırvat makamlarında da olduğuna şahitlik ettim. Bugünkü iş forumunun, ülkelerimiz arasındaki dostluğun pekiştirilmesine, karşılıklı yatırımların ve ticaretin daha da artırılmasına vesile olmasını temenni ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu