Tüm Yazılar

“Türk Zaferi Atina’da telaş uyandırdı”

“Paris, Türklerin Eskişehir’de olduğu duyumunu aldı” 31 Ağustos 1922’de doğrusu Büyük Taarruzun derhal sonrasındaki gün, ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın sayfalarında bu başlık bulunuyordu.

“Kemalist güçler 60 kilometre ilerledi” diyen gazete, Associated Press’in Paris mahreçli haberine yer veriyordu. Gazete, “Dışişleri’ne bugün ulaşan haberlere bakılırsa, Kemalistler mühim ilerleme kaydederek Yunan Ordusu’nu büyük bir kargaşa içine soktu ve en azından şimdilik moralini sıfırladı. Yunan harp bakanı, yüksek komuta idaresiyle istişare etmek için telaşla İzmir’e gitti” diyordu. Habere bakılırsa, Paris’teki genel kanı Türklerin harbe devam edeceğine dairdi.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden “Lö Tan” aynı gün birinci sayfasında “Türk zaferi” başlığını kullandı ve bu savaşı 1920’de İngilizlere karşı Bağdat’ta başlamış olan ırak isyanı ile kıyasladı.

“Bağdat’ta alınan dersten sonrasında fazlaca daha mühim ve yankı uyandıran bir ders daha var: Türkler, yunan cephesinin ortalama olarak tam ortasında bulunan demiryolu kavşağı Afyon Karahisar’ı aldı ve Yunanlar ortalama 60 kilometre geri çekildi” diyen gazete, yaşananlar için Atina yönetimini suçladı.

“Türk zaferi Atina’da büyük telaş uyandırdı. Yunan halkına devamlı Türklerin tükendiğini söyleyen Kral Konstantin’in genelkurmayı ve hükümeti muhtemelen buna inanmıştı” diyen Lö Tan’a bakılırsa Ankara’nın diplomatik girişimleri Yunanistan’da Türklerin yorulduğunu düşünmelerine niçin olmuştu.

Lö Tan hezimetin sebebi olarak yunan yönetiminin konuşma önerilerini kabul etmemesi ve İngiltere’nin minik Asya’nın tahliye edilmesine karşı çıkmasını işaret ediyordu. Gazete, “Netice: Kan tekrardan akmaya başladı ve 36 vagon dolusu yaralı yunan daha geçen gün İzmir’e geldi. Bu zavallı insanoğlu felaketlerine kimin sebep bulunduğunu ne bilsinler!” diyordu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu