Tüm Yazılar

Tunceli’de 5 bin 500 senelik anıtsal yapı arkeolojik kazıyla gün yüzüne çıktı

Pertek ilçesindeki Tozkoparan Höyüğü’nde, geçen yıl başlamış olan arkeolojik kurtarma kazısı çalışmalarının 2’nci etabı bu yıl da Tunceli Müzesi Müdürü Kenan Öncel’in başkanlığında Düzce, Erzurum, Diyarbakır ve Çorum’daki çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin danışmanlığıyla 15 kişilik personelle devam ediyor. Birçok uygarlığa ilişkin kültür katmanlarının üst üste oluşturduğu Tozkoparan Höyüğü’nün yüzeyi ve çevresinde meydana getirilen araştırmalarda, bugüne yakın dönemden başlanıp, neolitik döneme ilişkin 9 bin yıl öncesi bulgular tespit edilip birinci aşama arkeolojik sit alanı diye deklare edildi. Kentte Keban Barajı kurulmadan ilkin 1968 senesinde gerçekleşen Pulur Höyüğü kazısından sonrasında ilk kere bilimsel metotlar kullanılarak meydana gelen kazılarda, zamanı dokuya zarar vermemek için çalışmalarını titizlikle yürüten ekip, ‘Geç Kalkolitik’ ve ‘Erken Tunç’ çağlarına ilişkin olduğu kabul edilen geçmişi 5 bin 500 yıl öncesine dayanan mimari temel kalıntıları tespit etti. Mimari yapının duvarlarının kalınca olması ekibi şaşırttı.

‘GEÇEN YIL DA BİR ÇOCUK CESEDİ ORTAYA ÇIKARILDI’

Kazı danışmanı Düzce Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, kazılarda gün yüzüne çıkan yapının 5 bin 500 yıl öncesine ilişkin bulunduğunu düşündüklerini beyan etti. Doç. Dr. Yılmaz, “2017 senesinde tespit ettiğimiz ve peşinden tescillenen Tozkoparan Höyüğü’nde 2021 senesinde Tunceli Müze Müdürlüğü başkanlığında arkeolojik kazılar başladı ve bu yıl da devam ediyoruz. Geçen yıl höyüğün üst yüzeyinde Demir Çağ’a ilişkin kalıntılar açığa çıkartılmıştı. Bu yıl bilhassa daha eski dönemlere tarihlenen alt bölümünde devam ettik. Bu kazılarımızda anıtsal yapının bölümlerini açığa çıkardık. Bu anıtsal yapı bizi başta şaşırttı. Şu sebeple duvarlar oldukça kalındı. Hücre planlı bölümleri de var. 2 evreli bulunduğunu düşünüyoruz. Şu an temel yüzeyde çalışmalarımız devam ediyor. İçerisinde bulduğumuz arkeolojik kalıntıların ön incelemesini tamamladık. Bu uzun soluklu bir emek verme. İlk tespitlerimize gore ‘İlk Tunç Çağı’na ilişkin bir kültür. ‘İlk Tunç Çağı’ kentleşmenin başladığı dönem. Çanak, çömlek verileri bizlere Tozkoparan Höyüğü’nün Mezopotamya ve Trans Kafkasya ile bağlantılı kalıntılar oluşturduğunu gösteriyor. İlerleyen çalışmalarla bu tarz şeyleri netleştireceğiz. Günümüzden ilkin 5 bin 500 yıl öncesine ilişkin bulunduğunu düşünüyoruz. Geçen yıl da burada bir çocuk cesedi ortaya çıkarıldı. Onun kemiklerinden ‘Karbon-14 testi’ yapmayı düşünüyoruz. Ek olarak yapının değişik noktalarında karbonlar bulduk. Çözümleme neticeleri da yapının tarihini verecektir” diye konuştu.

Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Kenan Öncel de kazıların önemine değinerek, şunları söylemiş oldu:

‘2021 senesinde bakanlığımızın onayı doğrultusunda ilimiz Pertek ilçesi Tozkoporan köyünde kurtarma kazılarına başladık. Bu kazılar Tunceli için oldukça mühim. İlde oldukça uzun süreden beri kazı emek harcamaları yapılmıyordu. Tozkoporan Höyüğü’nde kazı çalışmalarının başlaması bölgenin arkeolojik geçmişini aydınlatması ve tarihsel serüvenini ortaya çıkarması açısından oldukça önemlidir.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu