Tüm Yazılar

Trump’tan ABD Hakkaniyet Bakanlığı’na dava

Trump’ın hukuk danışmanları, Mar-a-Lago’daki evinden FBI ajanları tarafınca alınan belgelerin bağımsız bir avukat tarafınca görülmesini talep ediyor. FBI’a bakılırsa Trump’ın evinde 8 Ağustos’ta meydana getirilen arama esnasında 11 dizi “gizli saklı” olarak sınıflandırılmış belge ele geçirildi. Trump’ın hukuk ekibi, Florida’da mahkemeye sunulan 27 sayfalık belgede, ABD Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca verilen arama emrini “felakete yol açabilecek zararsız bir fiil” olarak nitelendiriyor ve bakanlığı “siyasal olarak yararlı belgeler aramak” ve “Trump’ın yeniden başkanlığa aday olmasını engellemeye yönelik çabaları desteklemekle” suçluyor.

Belgede, “Başkan Donald J Trump, 2024 Cumhuriyetçi başkan adayları içinde ve 2024 Başkanlık Seçimleri’nde aday olmaya karar verirse, açık ara önde gidiyor. Hukuki yaptırımlar, Amerikalıları korumuş olan bir kalkandır. Siyasal amaçlar için bir tabanca olarak kullanılamaz” ifadeleri yer ediniyor. Trump’ın avukatları, 20’den fazla FBI ajanı tarafınca müvekkillerinin evinin aranmasını “şok edici derecede agresif bir fiil” olarak tanımlıyor ve bunun “birçok Amerikalı için yol açacağı sıkıntıyı anlaşılmadan” yapıldığını söylüyor. Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca meydana getirilen kısa bir açıklamada savcıların Trump’ın davasıyla ilgili iddialara mahkemede yanıt verileceği belirtiliyor.

Sözcü Anthony Coley, “Mar-a-Lago’daki arama emri, ihtimaller içinde bir nedenin lüzumlu bulunması üstüne federal bir mahkeme tarafınca yetkilendirildi” diyor. Amerikan New York Times gazetesi Pazartesi günü FBI ajanlarının şimdiye kadar CIA, Ulusal Güvenlik Ajansı ve FBI’dan almış olduğu materyaller de dahil olmak suretiyle Trump’a ilişkin 300’den fazla gizli saklı belgeyi ele geçirdiğini bildirmişti.

TRUMP’IN TALEPLER

Trump, dava kapsamında mülkünden alınanların daha detaylı bir listesini talep ediyor ve hükümetten arama emri kapsamında olmayan herhangi bir belgeyi iade etmesini istiyor. Avukatları ek olarak, el konulmuş olan dosyaların, ABD başkanlarının belirli iletişimleri gizli saklı tutmalarına müsaade eden “yürütme ayrıcalığı” kapsamında olup olmadığını belirlemek için “yansız” bir avukatın getirilmesini istiyor.

Mahkeme dosyasında Trump’ın FBI ajanlarıyla halihazırda ortaklık içinde bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. Trump’ın avukatları, arama emrinin fazla geniş bulunduğunu ve aramanın, Amerikalıları mantıksız arama ve el koymaya karşı korumuş olan ABD Anayasasının dördüncü maddesini ihlal ettiğini söylüyor. Hukuk ekibi ek olarak hükümeti, arama için “devamlı değişen ve yanlış “gerekçeleri” tercih edilen medya kuruluşlarına sızdırmakla suçluyor.
 
 Eski bir ABD başkanının evine meydana getirilen benzeri görülmemiş bu ceza soruşturması emrini onaylayan yargıç, FBI araması için gerekçe olarak sunulan yeminli ifadenin kamuoyuyla paylaşılıp paylaşılmayacağı mevzusunda hemen hemen kararını açıklamadı. Pazartesi günü, Barış Hakimi Bruce Reinhart, yeminli ifade için tavsiye edilen hükümet redaksiyonlarının, ifadeyi ifşa edildiğinde “anlam ifade etmeyen” hale getirecek kadar kapsamlı bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece davada kamu yararı göz önüne alındığında ifadenin gizli saklı kalmaması gerektiğine inandığını belirtti. Trump daha ilkin yanlış bir şey yapmadığını ileri sürerek, Ocak 2021’de görevden ayrıldığında Beyaz Saray’dan almış olduğu tüm belgelerin gizliliğinin esasen kendisi tarafınca kaldırıldığını belirtti.

ABD başkanlarının vazife sürelerinden sonrasında tüm belgelerini ve e-posta yazışmalarını Ulusal Arşiv adlı bir devlet kurumuna aktarması gerekiyor. FBI, Ocak 2021’de görevden ayrıldıktan sonrasında belgelerini Beyaz Saray’dan Mar-a-Lago’ya götürmüş olan Trump’ın bunların gizlilik sınırını ihlal edip etmediği araştırılıyor.

TRUMP’LA İLGİLİ SORUŞTURMA TAKVİMİ

OCAK 2022 – Ulusal Arşiv, Mar-a-Lago’daki evde Beyaz Saray’da Trump dönemine ilişkin 15 kutu dolusu belge aldığını sadece bazı belgelerin yırtık bulunduğunu deklare etti .———

ŞUBAT- Mar-a-Lago önbelleğinde gizli saklı dosyaların bulunduğuna dair haberler yayımlandı ve Ulusal Arşiv, Hakkaniyet Bakanlığı’ndan soruşturma açmasını istedi——

NİSAN- ABD medyası FBI’ın ön soruşturma başlattığını bildirdi .—-3 HAZİRAN- Kıdemli bir Hakkaniyet Bakanlığı yetkilisi ve üç FBI ajanı, bodrum katındaki eşyaları incelemek suretiyle Mar-a-Lago’daki eve gitti. Trump’ın ifadesine bakılırsa ajanlara, “Neye ihtiyacınız var ise, bizlere bildirin” dendi.

8 Haziran – Federal ajanlar, belgelerin saklandığı odanın güvenliğini sağlamak için daha kuvvetli bir kilit kullanılmasını istemek suretiyle Trump’ın yardımcısına mektup yazdı. Trump, talebin hızla yerine getirildiğini söylemiş oldu.

22 Haziran – Hakkaniyet Bakanlığı Trump’a evinin {güvenlik kamerası} görüntülerini sağlaması için bir celp gönderdi. 8 Ağustos – Arama emrine bakılırsa onlarca gizmen Mar-a-Lago’daki evde arama yaparak, içinde “oldukca gizli saklı” dosyaların da olduğu 20’den fazla kutuya el koydu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu