Tüm Yazılar

Trafik sigortası yaptırmanın önemi ne?

Trafiğe çıkan her sürücü mecburi trafik sigortası yaptırmakla yükümlü. Sadece son dönemlerde gelen zamları gerekçe göstererek yüzde 20 oranında vasıta sahibi mecburi trafik sigortasını yaptırmadı. Neredeyse 5 milyon sürücü yola trafik sigortasız çıkıyor. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile trafiğe çıkacak her aracın mecburi trafik sigortasını yaptırma yükümlülüğü bulunuyor. Trafik sigortası yaptırmayan sürücülerin ihtimaller içinde bir kazaya karışması durumunda trafik sigortasının ödemesinden kat ve kat fazla ödemeler ile karşılaşması ise ihtimaller içinde.

Mesela otomobiliniz averaj 400 bin TL maliyetinde. Kaza yaptığınızda harcamalar size kalıyor. Ek olarak çarptığınız aracın şoförünün ya da yanındakilerin ölümüne yada devamlı sakatlığına sebebiyet verirseniz 1 milyondan başlamış olan bedelleri de ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bunun yanı sıra trafik sigortasını yaptırmayan kişinin vasıta muayenesini de yaptıramaması şeklinde bir durum ortaya çıkıyor. Eğer mecburi trafik sigortanız var ise kişiler kazaya karıştıklarında kusurları oranında ortaya çıkabilecek mal ve can zararlarından hukuken görevli oluyorlar Trafik poliçesi de karşı tarafın ortaya çıkaracağı mal ve can zararlarında hukuken doğacak zararlarda dahil olmak suretiyle bu kişilerin zararlarını karşılıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu