Tüm Yazılar

Toplamış olduğu atık taşları sanat eserine dönüştürüyor

Toplamış olduğu atık taşları sanat eserine dönüştürüyor

Evinin odasında yapmış olduğu mozaik sanat eserlerini yurtdışına pazarlıyor

ELAZIĞ Elazığ’da yaşayan Ali Baran Zeren, ‘Titanic’ filmimizde ‘Jack Dawson’ karakterine yaşam veren Leonardo DiCaprio’nun fotoğraf çizmesinden esin alarak başladığı mozaik sanatında fabrikalardan toplamış olduğu atık taşları birer sanat eserine dönüştürerek Avrupa ülkelerine gönderiyor.

Elazığ’da yaşayan bir çocuk babası Ali Baran Zeren, 15 yıl ilkin başladığı karakalem ve yağlı boya çalışmalarından mozaik sanatına geçti. Evinin bir odasını atölyeye çevirmekle işe süregelen Zeren, fabrikaların atık taşlarını toplayıp evinde bulunan atölyesine getirerek burada taşları ufak parçalara ayırıp mozaik sanatı hayata geçirmeye başladı. Atık malzemeleri adeta bir sanat eserine dönüştüren Zeren, 10 ile 15 gün içinde yapmış olduğu tabloları başta Avrupa ve Körfez ülkeleri olmak suretiyle Türkiye’nin tüm illerine göndermeye başladı. Sevmiş olarak yapmış olduğu mozaik sanatını ilerde büyütmek istediğini belirten Ali Baran Zeren, Elazığ’ın olmazsa olmaz mozaik sanatçısı olmak istediğini aktardı.

15 yıl karakalem ve yağlı boya emekleri yaptığını belirten Ali Baran, “Kuzenimin vesilesiyle Titanic filmini izledim ve mozaik sanatına yöneldim. Taşları fabrikaların atık malzemelerinden getirip burada kırdıktan sonrasında sanatımı yapıyorum. Genel anlamda atık taşlardan resimler hayata geçirmeye çalışıyorum. Kendi evimin odasını atölyeye çevirdim. Doğal olarak bunda eşimin desteği ve yardımı da oldukca oldu. Ortalama 10 ile 15 gün içinde tabloları hayata geçirmeye çalışıyorum fakat tablonun büyüklüğünde bunda oldukca etkili oluyor. Yabancı ülkelere de gönderdiğimiz tablolar oldu. Genel anlamda Avrupa ve Körfez ülkelerine gönderiyorum. İleride hedefim bu işimi daha çok büyütmek. Bunun için de çaba sarf ediyorum” dedi.

Jack Dawson Ali Baran Körfez Elazığ Mahalli Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu