Tüm Yazılar

Thodex Başsavcısı CNN TÜRK’e konuştu

İşte Elbasan Başsavcısı Kreshnik Ajazi’nin açıklamaları:

THODEX KURUCUSU FATİH ÖZER NASIL YAKALANDI?

Ilk olarak Arnavutluk’a hoş geldiniz. Fatih Özer adlı kişi, birkaç Arnavut vatandaşın yardımıyla Elbasan şehrinde ikamet ediyordu. Güvenlik müdürlüğümüz ilk etapta bunu belirledi. Özer’in yanında bulunan Arnavut vatandaşların telefonları takip ediliyordu. O telefon görüşmelerinin takip edeni esnasında, dinlemelerde Türkçe konuşan biri tespit edildi. Lüzumlu tedbirler alındı ve görevli birimler organize edildi. Birkaç günlük prosedür işlemlerinin arkasından kişi Dhermi dinlence bölgesinde bulunan kiralık bir villada tarafındaki kişilerle beraber yakalandı.

ÖZER’İN TÜRKİYE’YE İADESİ NASIL VE NE ZAMAN OLACAK?

30 Ağustos’ta yakalanmasının arkasından kişi tutuklandı ve şu an hapiste. Türkiye’ye iade amacıyla Arnavutluk mahkemesi tarafınca cezaevine gönderildi. Bizim ceza hukukumuzun ve suçluların iadesine dair Avrupa Sözleşmesi’nin (SİDAS) öngördüğü süre içinde, Türk makamların şahsın iadesi için resmi iade talebi göndermesini bekliyoruz. Bu süre internasyonal hukuk ile 40 gün olarak belirlenmiş durumda. Bu sürenin bitimine kadar resmi prosedür her neyse o uygulanacaktır. Hukuki yollar takip edilecektir. Şu anda Türkiye’den hemen hemen resmi iade talebi elimize ulaşmadı. Sadece kişi hakkında internasyonal arama sonucu bulunmaktadır. 40 günlük süreyi bekleyeceğiz. Kısa sürede iade talebinin geleceğini tahmin ediyoruz.

Bu 40 günlük süre iç hukukumuz ve internasyonal sözleşmelere dayanmaktadır. Bu şahsın tutuklu kalması için Türk makamlarından resmi bir talebin gelmesi gerekmektedir. Bu olağan bir prosedürdür. Çoğu zaman bu süre içinde iade talebi gelmektedir. Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği ile sürecin sorunsuz bir halde ilerlemesi için iletişimimiz sürüyor. Bu şahsın iadesi için ihtiyaç duyulan işlemler ve süreç yakından takip ediliyor. Mühim olan şu ki iade talebi gelene kadar şahsın tutuklanma tedbiri devam edecektir. Fakat iade talebi gelmediği takdirde tutuklanma tedbiri uygulanmaya devam etmez, ev hapsi şeklinde başka bir önlem olabilir. İade prosedürlerinin ve sürenin hemen hemen dolmadığının da altını çizmek isterim.

Yakalandığı sırada bu şahıs 3 adam ve 2 hanım ile beraber bulunuyordu. Fatih Özer’le beraber yakalananlardan 1’i tutuklandı. Bu şahıs de Özer’in kalacağı yeri ayarlayan kişidir. Kısaca bir noktada şahsı saklamış olduğu belirlendi. Öteki kişilerle ilgili de lüzumlu hukukî süreç başlatıldı. Özer Arnavutluk’a düzgüsel bir halde geldi. Tiran Havalimanı’na indikten sonrasında herhangi bir iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur. Internasyonal çapta aranan bir kişiydi.

TÜRKİYE’YE İADE TALEBİ ULAŞTI MI?

Sizin bahsettiğiniz şeyler Türk makamlarının araştırmış olduğu şeylerdir. Biz bu mevzuda araştırma yapmıyoruz. Şu sebeple bahsedilen bu fiilleri meydana getiren şahıs Türk. Ziyan olan kişiler Türkler ve vaka Türkiye’de vuku bulmuş bir vakadır. Şahsın söylediğine nazaran zararın kıymeti bahsedilen şeklinde milyar dolarlar değil, 20 milyon euro’dur. Ve gene ifadesine nazaran bu mağdurların zararını karşılamıştır. Türk makamlarının bizlere söylediği meblağ farklıdır. Türkiye’nin verdiği deliller önemlidir. Bizim bu mevzuda yetkimiz yok. Bizim yapmamız ihtiyaç duyulan şey fazlaca iyi bir halde iç hukukumuza ve internasyonal sözleşmeler çerçevesinde bu süreci yönetmektir.

Şu ana kadar kişi resmi olarak bizde iade olmamak için bir talepte bulunmamıştır. Mahkemede şahsın avukatları Özer’in Türkiye’ye siyasal sebeplerden dolayı iade edilmemesi icap ettiğini ifade etmişlerdir. Sadece mahkeme bu sürecin bir ceza hukukuyla ilgili olduğuna karar verdi. Bu dosya ceza hukuku açısından takip edilmektedir, siyasal açıdan değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu