Tüm Yazılar

Ziraat Kredi Marketi sayısı artacak

Ziraat Kredi Marketlerindeki indirimin arkasından, market sayısının 2 binin üstüne çıkarılması da gündemde. Masadaki formül, birleşke ürünlerinin başka zincir market tarafınca da satışa sunulabilmesi. Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ürünlerin böylece daha ulaşılabilir hale getirileceğini kaydetti.

Bakan Kirişçi, “Kimi zaman market açmak istersiniz neresinden başlayacağınızı bilemezsiniz. Kısaca bir tezgâh, bir kasa, bir etiket mevzusu bile sizin için sorun olabilir. Ziraat Kredi’nin kendi ürünlerinin satışı mevzusunda bir platform oluşturmuş olacağız. Onlar üstünden de daha çok bir tüketici grubuna hitap etmiş olacağız ve böylelikle de sayıyı artırmış olacağız.” sözlerini kullandı.

Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kabine toplantısının arkasından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirişçi’ye tahıl koridoru benzeri gübre koridoru kurulup kurulamayacağı soruldu. Bakan Kirişci, “Gübrede de yeni koridor olabilir” ifadesini kullandı.

Vahit Kirişci, “Bir tek tahıl şeklinde kabul edilse de iki üründe engelleme uygulanmıyor. Tahıl ve gübre. Gübreyi taşıyabilecek gemilerde ‘Rus menşeli yükü taşırsak, bizlere de yaptırım uygulanabilir’ endişesi vardı. ABD tarafınca meydana getirilen açıklamada besin ile gübrenin ambargoya dahil edilmediğinin belirtilmesi Rusya’nın malını taşıyan ülkeleri rahatlattı. Rusya’dan dolayı dünya da birazcık rahatlar.” sözlerini kullandı.

Bakan Kirişçi, yeni dönemde meclise gelmesi planlanan yasa emek harcaması ile kalıtım ve intikal yolu ile bölünen ziraat arazilerine verilen ve birden fazla kişiye dağıtılan destek ödemesinin o arazi üstünde üretim meydana getiren çiftçiye direkt verileceğini söylemiş oldu. Kirişci, ziraatçi kayıt sistemi için öngörülen yeni düzenleme ile çiftçilere bir tek gübre ve mazot alabilecekleri bir manyetik kart tahsis edeceklerini belirtti.

Bakan Özer: 10 ayda 1210 bağımsız anaokulu açıldı

Bakan Özer: 10 ayda 1210 bağımsız anaokulu açıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu