Tüm Yazılar

Zamanı Hamam aslına uygun restore edilecek

Yozgat Belediyesi tarafınca Başçavuş Çifte Hamamı restorasyon emek harcamaları başlatıldı.

Yanan Hamam olarak malum Başçavuş Çifte Hamamı restorasyon emek harcamaları aslına uygun bir halde “Tarihimize ve Kültürümüze Haiz Çıkıyoruz” sloganı ile başladı.

Yozgat il merkezinde Aşağı Nohutlu Mahallesi’nde Başçavuş Sokak ile Geçit Sokak’ın kesişim noktasında yer edinen, 438metrekare alana haiz, hanım ve erkekler kısmı değişik planlanan zamanı hamam bugün hala varlığını sürdürüyor.

Çapanoğlu Süleyman Bey’in Baş Çavuşu Halil Ağa’nın oğlu Ahmet ağa tarafınca meydana getirilen ve 192 senelik geçmişe haiz yapı restorasyon emek vermesi sonrası hamam olarak faaliyetine devam edecek.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse; Zamanı Başçavuş Çifte Hamamı, ilimiz merkezinde Aşağı Nohutlu Mahallesi’nde Başçavuş Sokak ile Geçit Sokağın kesişim noktasında yer verilmiştir. Hamam 438 m2 alana haizdir. Çifte hamam olarak inşa edilen hamamın hanımefendiler ve erkekler kısmı değişik planlanmıştır. Vakfiye tarihinden hamamın, 1824 – 1825 zamanı dolaylarında, o dönemde Yozgat’ta yaşayan Çapanoğlu Süleyman Bey’in Baş Çavuşu Halil Ağa’nın oğlu Ahmet Ağa tarafınca yaptırılmıştır. 15 Ağustos itibari ile Yozgat Belediyesi tarafınca müteahhit firmaya yer teslimi yapılarak restorasyon çalışmalarına başlandı, 8 Milyon 641 Bin 183 TL bedelle ihale edilen restorasyon çalışmalarının tamamlanma süresi ise Ocak 2024 olarak planlandığını belirtti.

Başkan Köse; “Zamanı hamamın restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile beraber şehrimiz hem zamanı ve kültürel bir yapısına daha kavuşmuş olacak, hem zamanı yapının vakit içinde büründüğü fena durum ortadan kalkacak hem de hamam olarak Yozgatlı hemşehrilerimize hizmet vermeye başlamış olacak. Bu şeklinde zamanı ve kültürel öneme haiz yapıların tekrardan kazandırılması şehrimizin gezinsel albenisine de pozitif yönde katkı sağlayacak.

Yozgat Belediyesi olarak şehrimizin kültürel ve zamanı miraslarına haiz çıkmaya, yapacağımız çalışmalarla bu yapıların şehrimize kazandırılmasına devam edeceğiz” diye konuştu. – YOZGAT

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Yozgat Belediyesi Nohutlu Yozgat Mahalli Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu