Tüm Yazılar

“Su zengini bir ülke değiliz”

Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) 110 iş makinesini teslim alma törenine katıldı. Törene Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca ile bakanlık ve DSİ yetkilileri katıldı. Hizmete alınan yeni iş makineleri ile DSİ’nin iş makinesi sayısının 2 bin 309’a ulaşmış olduğu, makinelerin taşkın ile savaşım, taşkın sonrası onarımlarda, yangın, zelzele, çığ, heyelan benzer biçimde organik afetlerde kullanılacağı bildirildi.

‘180 MİLYAR METREKÜP SU DEPOLAYABİLİYORUZ’

Suyun etkin ve verimli kullanımının önemine işaret eden, Türkiye’de suyun kısıtlı bulunduğunu belirten Bakan Kirişci, “Türkiye su zengini ülke değil. Bundan dolayı suyu oldukca etkin ve verimli kullanmanız gerekiyor. Cumhuriyet tarihinde yapılanların ortalama 25’i yalnız 2002-2022 yılları aralığında hükümetimiz döneminde gerçekleştirilmiştir. Geldiğimiz nokta itibari ile bizim 180 milyar metreküp su depolayabildiğimizi görüyoruz. Bunun 47 milyar metreküplük kısmı bizim dönemimizde meydana getirilen 654 baraj ile sağlanmış durumdadır. Türkiye, barajlar mevzusunda dünyaya da örnek olan bir ülke konumundadır” dedi.

‘GÜÇLÜ MAKİNE PARKINIZ OLMALI’

Taşkınlarla savaşım etmede DSİ’nin elinde kuvvetli bir makine parkı olmasının önemine değinen Kirişci, “Taşkınların verdiği zararları, geçen yıl ve bu yıl Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaşadıklarımızdan dolayı hepimizin oldukca iyi bilmesi gerekir. Taşkından korumak, taşkın öncesi bazı tedbirleri almak ve sonrasında da bu emek harcamaları sürdürmek DSİ tarafınca yürütülen faaliyettir. Tüm bu faaliyetleri yürütebilmeniz için kuvvetli bir makine parkınız olması gerekir. Oralarda da tabiri yerindeyse yaşını almış makineler olabilir. Bu makine parkını devamlı genç tutmak gerekir. Bu yeni katılacak iş makineleri ile beraber 0- 10 yaş arası makinelerin oranı yüzde 67,5’e çıkacak. Bu oldukça iyi bir oran. Bu iş makinelerinde bu oran ile daha dinamik netice aldırıcı makine parkı haline gelecek. Hizmete alacağımız bu makineler, aziz milletimizin tüm üreticilerimiz de dahil olmak suretiyle kırsalımızın, kentimizin her türlü ihtiyacını karşılama mevzusunda mühim bir fonksiyon icra edecektir” diye konuştu.

Bakan Kirişci, iş makinelerini kullanma ihtiyacının olmaması temennisinde de bulunarak, “Bundan önceki törende de oldukça iyi hatırlıyorum; yağmurun derhal sonrasında burada bu etkinliği yapmıştık. Dün meydana gelen yağmur da ’24 Ağustos’ta, bu şekilde bir yağmur olur mu’ dedirten bir yağmurdu. Ankara adeta yağmura doydu. İklimin değişmesi, küresel ısınma aslına bakarsak tam da bu. Ne vakit yağacağı ne vakit yağmayacağı karışmış bir süreci yaşıyoruz. Bunlara karşı alacağımız her türlü önlem önemlidir. Darısı öteki makine ihtiyacınız olan şeylerin karşılanmasına. Türkiye’nin, makine parkı yönünden en büyük kurumuyuz. Bu yönümüz ile yalnız biz kendi bakanlığımız faaliyetlerine hizmet vermiyoruz, TSK’nın sınır ötesi faaliyetlerinde de DSİ’nin vasıta, gereçleri oralarda hizmet vermektedir” dedi.

Bakan Kirişci, konuşmasının peşinden binmiş olduğu iş makinesinin bazı özelliklerini kontrol etti ondan sonra DSİ tesisini gezip çalışanlarla söyleşi etti. Ek olarak makinelerin ne vakit hizmete geçtiğinin bilinmesi için üstlerine bugünün zamanı işlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu