Tüm Yazılar

SSCB’nin son lideri Gorbaçov, Moskova’da toprağa verildi

Sovyet Toplumcu Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son lideri Mihail Gorbaçov başkent Moskova’daki Sendikalar Meclisi Sütunlar Salonu’nda düzenlenen cenaze töreninin arkasından toprağa verildi. TSİ 10.00’da başlamış olan ve 14.00’te sona ermesi planlanan merasim, halkın yoğun iştirakı sebebiyle uzatıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kaliningrad şehrindeki programı sebebiyle katılmadığı törene Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Rus parlamentosu milletvekilleri, Gorbaçov’un kızı ve torunları, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın yanı sıra birçok ülkenin dış ilişkiler uzmanı ve büyükelçileri de katılım sağlamış oldu.

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi tarafınca tertiplenen törenin arkasından Mihail Gorbaçov’un cenazesi eşinin de bulunmuş olduğu Moskova’daki Novodeviciy mezarlığına götürüldü. Rus askerlerinin taşımış olduğu cenaze, buradaki mezarlıkta eşinin yanına defnedildi.

Şimal Kafkasya kentlerinden Stavropol’de 2 Mart 1931’de doğan Mihail Gorbaçov, 1955’te Moskova Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bu sırada Genç Komünistler Birliği’nde vazife alan Gorbaçov, 1971’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komite üyeliğine seçildi. 1985’te Sovyetler Birliği Komünist Parti Genel Sekreteri oldu. Ekim 1988’te Sovyetler Birliği liderliğine seçilen Gorbaçov, 1991 senesinde Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle de SSCB’nin son lideri olarak tarihe geçti. Gorbaçov, 1990’da Nobel Sulh Ödülü’nün sahibi olurken, Sovyetler Birliği döneminde dünyanın en büyük nükleer faciası olarak kayıtlara geçen Çernobil Nükleer faciası döneminde de büyük sorumluluklar almıştı. Rusya Federasyonu’nun kuruluşundan sonrasında da siyasete etken şekilde devam eden Gorbaçov, 1996 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerine katıldı. 10 adayın yarıştığı seçimlerde sadece 7’nci olabilen Gorbaçov, 2001’de Rusya Birleşik Toplumsal Demokrat Partisi’ni kurdu. 2004 yılına kadar parti başkanlık görevini sürdüren Gorbaçov, sonrasında siyasal partinin örgütlenmesinde de vazife aldı.

Son yıllarında hastalıklarla boğuşan Gorbaçov, 30 Ağustos 2022 tarihinde hastalığa bağlı sebeplerden dolayı yaşamını yitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu