Tüm Yazılar

Toplumsal konutlar için müracaat şartları neler?

KONUTLAR İÇİN KİMLER BAŞVURACAK ?

250 bin konut 100 bin arsa ve 10 bin iş yerinden oluşan toplumsal konut projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanacak. Proje ile yükselen ev tutarları ve kira fiyatların da düşmesi hedefleniyor. Peki, 362 milyar liralık yatırımla hayata geçirilecek projeye kimler hangi şartlarda müracaat yapabilecek?

SOSYAL KONUTLARA BAŞVURU ŞARTLARI

Konutlara il sınırları içinde minimum 1 yıl ikamet eden il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve evlatları üstüne ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha ilkin toki vasıtasıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş türk vatandaşları müracaat yapabilecek.
Her bir haneden tek müracaat alınabilecek. Gençler için ayrılacak kontenjana 1991 Eylül ayından sonrasında doğanlar müracaat edebilecek. Başvuruda bulunacaklarda aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması şartı aranacak. 240 aya kadar vade imkanı getirilecek. Satışa sunulacak 100 bin arsada elektrik, su ve organik gaz altyapıları tamamlanmış, bayındır planları hazır şekilde teslim edilecek. Arsalarda da yoksul ve dar gelirli olmak, ev yada daire karşılığı arsası olmamak şartları aranacak. 28 ilde oluşturulacak endüstri sitelerindeki 10 bin iş yeri için müracaat yapacakların ustalık, iş yeri açma, ilgili oda kayıt yada vergi mükellefi belgesi istenecek.

SOSYAL KONUT PROJESİ NE SAĞLAYACAK?

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de toplumsal konut projesi ile ilgili izahat yapmış oldu. “Gömü’nin desteğiyle 1 milyondan fazla vatandaşımızı güvenli konutlara taşıyacağız” dedi. Peki, proje ekonomiye ne katacak? Bakan Nebati, projeye yapılacak yatırım ile 1,5 trilyon lirayı aşan bir ekonomik kıymet yaratılacağını belirtti ve “Minimum 100 bin yeni istihdam oluşturulacak. 250’den fazla alt sektörün, sanayinin ve ticaretin çarklarını hızlandıracağız” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu