Tüm Yazılar

Toplumsal Konut Projesi! TOKİ Başkanı Bulut bilgileri deklare etti

İşte Bulut’un açıklamalarından satır başları:

Yapılabilecek bir hedef. Yapılamayacak görevleri Cumhurbaşkanımız bizlere vermez. Yapımıyla ilgili bir endişemiz yok. TOKİ bugüne dek 5 bine yakın işyeri teslim etmiş durumda. cumhurbaşkanımızın net talimatı var. Zemin artı 5 katı geçmeyecek şekilde olacak.

Birçok noktada devam eden inşaatlarımız var. 10 bine yakını devam ediyor, 5 bininin ihalesini yaptık. Çevre Şehircilik Bakanlığı’na bağlandık ve bazı avantajları var. Tuzla’da ve Kanal İstanbul’a yakın bir alanlar var. Başakşehir’de askeriyenin bir alanı var. 50 bin konutu meydana getirecek alan var.

KONUTLARI ÖZEL FİRMALAR MI YAPACAK?

TOKİ’nin bir algısı var. Son yıllardaki projelerimizde tek tip değil de çeşitlendirerek projeler yapıyoruz. Birçok mimarla çalışıyoruz. Bu sebeple firmalarımız var onlarla çalışıyoruz. Burada da bir kısmını projelendirmiş durumdayız. Biz niteliği artırırken, niceliği azaltmadık. 40 binken biz 100 bine çıkardık.

FİNANSMAN NASIL OLACAK?

TOKİ 800 şantiyede 400 değişik firmayla devam ettiriyor. 1500 şantiye olacak. Biz kontrolünü yapıyoruz dersek doğru olmaz. Müşavir firmalarla denetimleri onlara yaptırıyoruz.

BU BİNALARDA OTURUR MUSUNUZ?

Asla tereddüt etmeden otururum. Konut alanlarımız uyuma mekanı olsun istemiyoruz. Yaşam alanı olsun istiyoruz.

KONUTLARI ZAMANINDA BİTİREBİLECEK MİSİNİZ?

Doğru netice için kuvvetli irade ortaya koymanız lazım. TOKİ’nin bugüne dek yerine getiremediği bir söz yok.

BELGESEL ÇEKMEYİ DÜŞÜNÜR MÜSÜNÜZ?

Bir belgesel çekilmesi lazım. Oldukca güzel olur. Biz ihtiyaç duyulan desteği yaparız.

BAŞVURU NASIL OLACAK?

Başvurular e-devlet üstünden yapılacak. e-devlet kullanamayan yurttaşlarımız, banka üstünden de başvurabilecek. Müracaat başlamadan sitelerimiz çöktü. e-devlet’ten ‘Başvurular için TC kimlik numarası son rakamına gore düzenleme yapalım’ diye tavsiye geldi. Ekim ayı sonuna kadar rahatça müracaat yapılabilir. Kaygı etmesinler. İlk gün başvurmayla son gün başvurma içinde bir fark yok.

ÜZERİNE TAPU OLAN ALAMAYACAK MI?

Konutu yoksa konut alabilir. Evi olmaması mühim. Eşinin de olmayacak. 18 yaşından minik üstünde bir evi var ise ebeveyni da başvuramayacak. Oradaki vaka şu, başını sokabileceğin bir evin var ise başvuramazsın. Tapu kayıtlarının incelenmesi lazım. Cumhurbaşkanımız da altını çizdi, denetimi sıkı yapıyorduk daha da sıkı yapacağız. Arsa yeni bir alternatif. Kamuya ilişkin fakat atıl durumdaki araziler bizlere tahsis edildi. Çalışmalarımızı yaptık.

FİYATLAR UYGUN MU?

608 bin lira en düşük fiyat. Doğal olarak bu fiyata mal etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız yüzde 40 indirimli olanı tercih etti. Ilkin konut başvurularını alıyoruz. Müracaat aldıktan sonrasında illere gore noter huzurunda kuraları seçeceğiz. Projeler belli olduktan, temeli atıldıktan sonrasında sözleşme imzalanıp ödeme yapılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu