Tüm Yazılar

SON DAKİKA: Yunanistan’ın S-300 roket sisteminden Türk jetlerine “rahatsız etme”

Ulusal Müdafa Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16’ların 23 Ağustos’ta Ege ve Doğu Akdeniz’de internasyonal hava sahasında gerçekleştirdiği vazife uçuşları esnasında müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan büyük bir vaka yaşandı.

Görevdeki Türk jetleri, Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ilişik Rus yapımı S-300 Hava Müdafa Sistemi tarafınca rahatsız etme edildi. S-300 sistemine ilişik hedef takip ve roket güdüm radarı Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada bulgu görevindeki F-16 ‘ya yerden havaya roket kilidi attı.

Rahatsızlık bir süre devam ederken yaşanmış olan vaka, Yunanistan’ın söz mevzusu bataryaları etken olarak kullandığını da ortaya çıkardı. Uçaklar bu düşmanca harekete karşın planlı görevlerini tamamlayarak üslerine emniyetle döndü.

Roket radar kilidi atılmasına yönelik olayların NATO Angajman Kuralları sistemine nazaran “düşmanca hareket” olarak ifade edilmiş olduğu vurgusu meydana getiren güvenlik kaynakları, Türkiye’nin bölgesel hava savunmasını ve güvenliğini daha etkin hale getirmek maksadıyla S-400 sistemi tedarik etmesinin arkasından bazı NATO ülkeleri  ve ABD tarafınca gösterilen tavrı hatırlattı.

Yunanistan’ın söz mevzusu sistemin bundan önceki versiyonunu 23 yıl ilkin tedarik ettiğine dikkati çeken kaynaklar, NATO müttefiki bir ülkenin cenk uçaklarına Rus yapımı S-300 sistemi ile kilit atmasının NATO’nun müttefiklik ilkelerine aykırılı olduğu ve batı ülkelerinin bu mevzuda çift taraflı bir siyaset sergilediği değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

YUNANİSTAN İLK DENEMEYİ 2013’TE YAPTI

Rus yapımı S-300 sistemi 1997-1998 yıllarında Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi tarafınca Kıbrıs’a konuşlandırılmak istenmiş sadece Türkiye’nin itirazları sonrasında 1999 senesinde Yunanistan’ın Girit Adası’na konuşlandırılmıştı.

Yunanistan’a ilişik S-300 Hava Müdafa Sistemi, 4 sistem ve 8 fırlatma rampasından teşkil edilmiş olup roket menzili ortalama 80 mildir. Yunanistan, sistemin ilk denemesini 2013’teki “White Eagle”  tatbikatında yapmıştı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu