Tüm Yazılar

Son dakika… Türk F-16’larına Yunan tacizi: MSB’den izahat

MSB kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, NATO üyesi Yunanistan’a ilişik cenk uçaklarının mühim bir NATO görevini yerine getiren Türk cenk uçaklarının görevini engellemek suretiyle bilgili şekilde radar kilidi attıkları öğrenildi. Yunanistan tarafınca meydana getirilen bu tacizin, NATO’nun faaliyetlerini hedef alan bir girişim olduğuna dikkati çeken kaynaklar, Yunanistan’ın, Türkiye’yi rahatsızlık edebilmek adına NATO görevlerini bile riske atmaktan geri durmadığını aktarıldı.

Yunanistan’ın Türk cenk uçaklarına radar kilidi atmasının derhal peşinden lüzumlu karşılığın verildiği ve Yunan uçaklarının bölgeden uzaklaştırıldığı vurgulandı. Ek olarak MSB tarafınca mevzunun NATO makamlarına iletildiği ve Yunanistan askeri ataşesinin bakanlığa çağırılarak NATO görevini tehlikeye atan Yunan uçaklarından dolayı tepki gösterildiği kaydedildi.

MSB kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, Dışişleri Bakanlığı’nca da ilgili taraflar nezdinde diplomatik girişimlerde bulunulduğu öğrenildi. Bu tür bir tacizin müttefiklikle bağdaşmadığını belirten kaynaklar, Yunanistan’ın gerginliği arttırma ardında bulunduğunu altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu