Tüm Yazılar

SON DAKİKA: Thodex’in kurucusu Fatih Özer Arnavutluk’ta yakalandı

Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Asil’ya Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile de teyit edildiğin iletti.

İADE İŞLEMLERİNE BAŞLANDI

Güvenlik Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı.

EŞYALARINA EL KONULDU

Özer’in yakalandığı binada meydana getirilen aramalar kapsamında kanıt niteliği taşıyan bilgisayar, banka kartı, cep telefonu benzer biçimde birçok kişisel eşyaya el konuldu. Öte taraftan Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi operason ile ilgili yapmış olduğu açıklamada Arnavutluk polisinin başarısına değinerek, “Bu operasyon, Arnavutluk hükümetinin organize suçlarla savaşım mevzusunda ısrarlı ve samimi olduğuna dair en büyük işarettir” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 400 bin kişiye ilişkin milyonlarca dolar kripto parayla 20 Nisan 2021’de Arnavutluk’a kaçtığı tespit edildikten sonrasında, izini kaybettirmişti.

MİLYONLARCA DOLARLA KAÇTI

Özer’in 18 Nisan’da kız kardeşi Serap Özer’den firmanın tüm belgelerini alarak iki gün sonrasında Arnavutluk’a kaçtığı belirlenmişti. Özer’in kaçmadan ilkin hazırlıklarını yapmış olduğu ve yanına yüklü oranda para almış olduğu değerlendirildi. Soruşturmada tutuklu bulunan Serap Özer ifadesinde abisi Faruk Fatih Özer’in 18 Nisan 2021 tarihinde şirkete ilişkin hacklenme raporu, şirket davalarıyla ilgili dokümanlar, mizan ve bütçeye ilişkin belgeler, karar, hisse, genel kurul defterini istediğini söyledi. Özer, bu belgeler ve 400 bin kişiyi dolandırarak elde etmiş olduğu milyonlarca dolar kripto parayla yurtdışına çıktı. Özer’in Arnavutluk’a gittikten sonrasında bu ülkeden çıkış yaptığına ilişkin herhangi bir tespit yapılmadığı bundan dolayı halen bu ülkede gizlenmeyi sürdürdüğü değerlendirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu