Tüm Yazılar

Son dakika… Dışişleri’nden Macron’un sözlerine tepki: Son aşama talihsizdir, kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen izahat şu şekilde;

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cezayir’e yapmakta olduğu ziyaret esnasında öteki bazı ülkelerle beraber ülkemizi hedef alan beyanlarda bulunması son aşama talihsizdir.

Her ay 1 milyon kişiye eğitim imkanı

Her ay 1 milyon kişiye eğitim imkanı

Başta Cezayir olmak suretiyle Afrika’daki sömürgeci geçmişiyle yüzleşmekte zorluk çeken Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkemiz dahil başka ülkelere yönelik ithamda bulunarak sömürgeci geçmişinden sıyrılmaya emek vermesi kabul edilemez.

Düşmanlıkları değil dostluğu teşvik eden ve bununla birlikte Afrika Birliği’nin stratejik ortakları içinde yer edinen Türkiye, hem Cezayir hem de Afrika kıtasının öteki ülkeleriyle ilişkilerini her geçen gün geliştirmekte, karşılıklı itimat ve kazan-kazan ilişkisine dayanan bu ilişkiler, ülkelerin kendi iradelerine saygılı şekilde ilerlemektedir.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı

Fransa, Afrika kıtasında, kendisine yönelik tepkiler bulunduğunu düşünüyorsa, bu tepkilerin kaynağını kendi sömürgeci geçmişinde ve bu tarz şeyleri hala değişik yöntemlerle devam ettirme çabalarında aramalı ve bunu düzeltme yoluna gitmelidir. Kendi geçmişine ilişkin sorunlarla yüzleşmek ve bu tarz şeyleri çözmek yerine, bu tepkilerin üçüncü ülkelerin faaliyetleri sebebiyle ortaya çıktığını savlamak bir tek sosyolojik bir olguyu ve zamanı yadsımak değil, bununla birlikte bazı siyasetçilerin haiz olduğu çarpık bir zihniyeti de yansıtmaktadır.

Fransa’nın, en kısa zamanda, kendi sömürgeci geçmişiyle, ülkemiz dahil başka ülkelere ithamda bulunmadan yüzleşebilecek olgunluğa erişmesini temenni ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu