Tüm Yazılar

Son dakika… Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan bilgileri deklare etti

Gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu yüzyılın projesi olan Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal Konut kampanyasında. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren dev projeyle ekonomiye ilişkin hareketlilik daha da artmış olacak. Gençler, emekliler, şehit yakınları, gaziler ve engelliler bu projeden öncelikli olarak faydalanacak. TOKİ vasıtasıyla 81 ilde toplumsal konutlar inşa edilecek. Bunun yanında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Emlak Konut öncülüğünde gayrimenkul firmalarıyla konut kampanyası başlatılacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde;

Kıymetli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Milletin evine, bu gazi mekana hoş geldiniz. Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı kampanyasının toplantısı vesilesiyle bir aradayız. Öncülük eden Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığımız ile TOKİ’mizi kutlama ediyorum. Yurttaşlarımıza, evleri, arsaları ve işyerlerinin şimdiden hayırlı olmasını arzuluyorum.

TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal bile edemeyeceği bir atılımla tam 1 milyon 170 bin Konut inşa ettik. Ülkemize dönemin tüm gereksinimleriyle donatılmış dev hastaneler, Avrupa standartlarının da fevkinde stadyumlar, yüzlerce toplumsal ve kültürel tesis kazandırdık. Şehri, kent icra eden en mühim unsurlar olan kültürel mirasımızı korumaya hususi ehemmiyet verdik. Evlerimizi, dükkanlarımızı, meydanlarımızı geleceğe taşıyacak adımlar attık. Halen 45 ilimizde 80 zamanı meydanımızı tekrardan ülkemize kazandırıyoruz. Edirne’de Selimiye Camii çevresini tekrardan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’da zamanı çarşıyı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlisimizde meydanımızı içine bir de millet bahçesi koyarak düzenliyoruz. Saraçoğlu Mahallesi’ni örneksiz ve yemyeşil bir yaşam alanı olarak şehrimize kazandırıyoruz. Aynı şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camii’yle Zonguldak, Muş, Afyonkarahisar ve Kayseri’de yenileme projelerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Beypazarı Sanatçılar Çarşısı’na kadar yüzlerce sokakta cephe yenileme emek harcamaları yürütüyoruz. Yeşil alanlarıyla gençlerimizin dinlenme ve okuma mekanları haline gelen millet kıraathanelerini hızla inşa ediyoruz.

BAŞVURULAR YARIN BAŞLIYOR

Tüm bu çalışmalarla TOKİ yalnız bina icra eden bir kurum olmanın ötesine geçerek en mühim toplumsal hizmet yapıları arasına girmiştir. 2012 senesinde 6.5 milyon yapıyı içeren tarihimizin en büyük kentsel dönüşümünü başlattık. Bugün de siz değerli üyelerimizin huzurunda toplumsal konut odaklı şehircilik adımlarımıza yeni bir halka eklemenin mutluluğu içindeyiz. 2019 senesinde ilkin 50 bin adetlik, peşinden 100 bin adetlik 2 Konut Projesi başlatmıştık. Bizim kuvvetimiz millettir. Bu projelerle 81 ilimizden her köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması bizi daha büyük projelere yöneltmiştir. Yüz binlerce yeni konutun ve iş yerinin inşa sürecini başlıyoruz. Başvuruları yarın itibariyle başlamış olacak ve ekim ayına kadar sürecek projenin adımlarını atıyoruz. Yatay mimari esasıyla, zemin artı 5, depreme dayanaklı şekilde inşa edeceğimiz bu projeler ülkemizin her yerinde devam edecektir. 

500 BİN SOSYAL KONUT

Her şeyden bu gerçeğin altını bilhassa çizmek isterim. Bu kampanya dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir. Şimdi kampanyamızla ilgili bazı ayrıntıları sizlerle paylaşmak isterim. Hedefimiz 81 ilimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 senelik süreçte 500 bin toplumsal konut. 250 bin konut amaçlı arsa. Yurttaş der ki bana altyapısı yapılmış arsa verin, ben kendim yapacağım. 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Böylece toplumsal konut sayısını 2 milyona, bunların içinde oturan yurttaş sayımızı da 10 milyonun üstüne çıkarmış olacağız. Projemizin, iş yerlerinin adını de ilk evim, ilk iş yerim olarak belirledik.

Tanıtımını yaptığımız 500 bin konutu hedefi sayısı, hane sayısı bakımından İstanbul’un 4’te birine, Ankara’nın yarısına eşitken, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane ve Hakkari’nin tamamına eşittir. Bu büyüklükteki bir proje ortalama 900 milyar liralık bir projedir. Bugün ekranları başlangıcında izleyen ve siz kıymetli vatandaşlarımla paylaşıyoruz. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği benzer biçimde vatandaşların konuta ulaşımını da kolaylaştıracaktır.

EV FİYATLARI AÇIKLANDI

Bu devasa toplumsal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Projemizin bu ilk etabı dahi cumhuriyet tarihimizin en büyük toplumsal konut atılımıdır. 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da 12 bin 500’ünü İzmir’de 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da inşa edeceğiz. Öteki illerimizde de değişen sayılarda konut sayısı paylaşacağız. Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli yurttaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli yurttaşlarımıza ise 50 bin konut saptanca ayırıyoruz. Gençlerimiz için de bir saptanca oluşturduk. 50 binini de gençlerimize tahsis ettik.

ÖDEME PLANI

Yurttaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata haiz 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan süregelen taksitlerle ve 240 ay vadeyle haiz olabilecektir. Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata haiz 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan süregelen taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir. 

İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, öteki illerde 16 bin liranın altında olan hepimiz başvurabilecektir. Bu projeleri ticari kazanç deposu haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kuracağız. 

Yurttaşlarımıza altyapıları ve imarı hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. Şehirlerin çeperlerinde kendi evlerini yapma imkanı sunuyoruz. Bu arsalar oldukça altında bir bedelle ve faizsiz bir halde yurttaşlarımıza satılacaktır. Vatandaşımız buraya kendi evini yapabilecektir. Hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecektir. 2. grubu oluşturan hisseli parsellerin ödemesi ise 937 liradan süregelen taksitlerle 10 yıl vadeyle ve faizsiz şekilde yapılabilecektir. Şimdi de işyerlerimizle ilgili bazı ayrıntıları paylaşmak isterim. 12 ilimizde 3 bin 930’u tamamlanmış iş yeri projemiz bulunuyor. 10 bin yeni iş yerini daha hizmete sunuyoruz. Onlarca değişik sektöre yayılan ufak işletmelere hitap eden endüstri tipi iş yerlerimiz 10 bine yakın ek istihdam elde edecektir.

İlk evim, ilk iş yerim projesinin 81 ilimize, ülkemize, yurttaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını arzuluyorum.

Bugün açıkladığımız projenin tamamı, 500 bin konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri bittiğinde 3 milyon 750 bin insanımızı daha güvenli yaşam alanlarına kavuşturmuş olacağız. Ülkenin her kazancına itiraz edenler de ihmal etmeyin, onlar boş durmuyoruz. Her projemiz benzer biçimde bunun da yapılamayacağını söylemeleri ben kale bile almıyorum. Şu sebeple biz yaptık, yapıyoruz ve hayata geçirmeye da devam edeceğiz. Bizi aslolan şaşırtan karşıcılık cenahının gençlerimize karşı olmasıdır. Ey karşıcılık, biz göreve geldiğimizde sizin gençlere verdiğiniz burs neydi ya? Biz gençlerimizi hamd olsun sokaklarda bırakmadık, 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız hemen hemen dolmuş değil, müracat hemen hemen yok biz ona karşın yeni ilavelerde bu rakamı 1 milyona çıkaracağız.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu