Tüm Yazılar

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a sert tepki: İleri gidersen bedeli ağır olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde;

Ülkemizin ulusal teknoloji hamlesinin parlayan yıldızı haline gelen TEKNOFEST’in tüm katılımcılarına şükranlarımı sunuyorum. Ülkemize böylesine iftihar verici markayı kazandıran T3 Vakfı ile yol yürüyen tüm kurumlarımızı kutlama ediyorum.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalinin kapsama alanı artık sınırlarımız dışına da taşmıştır. Geçtiğimiz Mayıs ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST’i gururla takip ettim. TEKNOFEST Karadeniz’de sizlerle birlikteyiz. Karşımdaki görkemli tablo, bir şeyi ifade ediyor. TEKNOFEST evet, bizim. TEKNOFEST, değişik bir gençlik. TEKNOFEST şu anda tüm gücüyle ülkemizin geleceğine değişik bir ufuk çizgisi.

2018’de günlük katılımcı sayısı 550 bin şeklinde. Bu tür etkinliğe bakılırsa olağanüstü iyi bir sayı olarak gerçekleşmişti. Bugün bir tek yarışmacı başvurusu 600 bine ulaşan bir TEKNOFEST’i yaşıyoruz. TEKNOFEST Karadeniz ülkemizin 81 vilayetinden 107 ayrı ülkeden katılan 154 ekip bünyesindeki 600 bin gencin 40 ayrı dalga yarıştığı şölene dönüştü. 

Bazıları gençlerimizi harflerle kuşaklara ayırıp umutsuzluk yaratmaya çalışırken aslolan gerçek işte burada karşımızda duruyor.

Türkiye’nin gerçeği de ihtiyacı da TEKNOFEST kuşağıdır. Bu gençlik bir çağ ilkin Çanakkale’de 7 düveli mısra getirmişti. Bu gençlik bir çağ ilkin ulusal mücadeleyi zafere ulaştırıp, düşmanı denize dökmüştü.

Bu gençlik 20 senedir verdiğimiz her mücadelede bizim de yanımızda yer almış, en büyük güç ve moral kaynağımız olmuştur. Bu gençliğin bir tek 15 Temmuz Gecesi yazdığı destan bile başlı başına efsanedir, bir başarıdır. 

İnsanımıza yol açtık. İmkan verdik. Sonuçta tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir yere geldik. 

Özdemir Bayraktar çocuklarıyla beraber adım attı. Bayraktar İHA’ları üretmeye başladılar.

Bugün bir tek SİHA’larımız dünyanın 30’dan değişik ülkesinde ülkemizi gururla temsil ediyor. 

Kızılelma insansız hava uçağımız dünya harp tarihinde oyun değiştirici bir hamle olarak görülmektedir. Yüzde 80 yerli ve ulusal müdafa sanayiine sahibiz. 

Öteki ülkelerdeki gençlerin ülkemize akın etmiş olduğu bir teknoloji iklimi inşa etmeliyiz. ‘Deli Türkler’ büyüyerek yoluna devam ediyor. Kendi uçağımızı yapmak için 70 yıl bekledik. Tekrar bu şekilde olmaması için umudumuz TEKNOFEST kuşağıdır. Ne ‘Z’ ne ‘Y’ kuşağıdır. 

YUNANİSTAN’IN TACİZLERİNE TEPKİ

Biz eserlerimizle milletimizin karşısındayız. Eseri olmayanların takdirini de sizlere sunuyoruz. Nice ülkeler harıl harıl emek vererek teknoloji üretirken bizimkiler vesayet ve darbe bataklığında çırpınıyordu. Bizdeki gençler Üniversite kapılarındayken, başörtülü bacılarımı üniversiteye almamak için uğraştılar. Tüm bu yaşananlarda siyasetçisinden bürokratına her insanın oranı vardır. Bu FETÖ değil mi başörtüsü detaydır diyen. Şimdi nerede Pensilvanya’da. Kimin beslemesi ABD’nin. Şu anda ABD, Yunanistan’a silahları gönderiyor mu? Oradan S300’lerle bizi tehdide kalkışıyor mu? Ey Yunan tarihe bak. Oldukca daha çok ileri gidersen, bunun bedeli ağır olur ağır. Yunanistan’a tek cümlemiz var. İzmir’i unutma. Aynı Türkiye şimdi kimi alanlarda dünyanın gelişmiş ülkelerinin üstüne çıkan başarılarla kendini kanıtlama ettiriyor. Vakti saati ulaştığında gereğini yaparız. Bir gece ansızın gelebiliriz. Dün ülkemizin ayağına prangalar takarak ilerlemesini engelleyenlerin bir bölgeleri fırsat kollayarak beklediğinden güvenilir olun. İnşallah bunlara fırsat vermeyeceğiz.

Vereceğimiz savaşım sıkıntılı olacak, karşılık ödettirecektir. Fakat sonunda ortaya çıkacak başarının getireceği huzurun tarifi mümkün değildir. Bayraktar kardeşler karşınızda duruyor. İnsansız hava araçlarını geliştirirken hangi engellerle, ihanetlere tanık olduklarını en iyi onlar biliyor ve ben biliyorum. Yeri geldi kendilerine pist verilmedi. Yeri geldi uçuşları yasaklandı, tehdit edildiler. Ortaya dünya markası çıkardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu