Tüm Yazılar

Son dakika…Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Bosna Hersek’te açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleki:

“Şüphesiz ki şu anda Bosna Hersek 2 Ekim’de yapılacak bir seçime hazırlanıyor. Seçim arifesinde bu şekilde bir seyahati gerçekleştirmek hepimiz için de ayrı bir mutluluk vesilesidir. Türkiye’nin Bosna Hersek’in rahatlık, refah ve istikrarına verdiği önemi, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğini bir kez daha vurguladık. Bosna Hersek’i önümüzdeki dönemde yoğun bir siyasal gündem beklemektedir. Yapılacak seçimin adil, saydam ve yapıcı bir ortamda gerçekleştirilmesi bir tek Bosna Hersek için değil tüm bölgemiz için dirimsel bir öneme haizdir. Seçime giden süreçte ülkenin refahına katkı sağlayacak bir seçim atmosferinin teşvik edilmesi, Bosna Hersek’in huzuru ve istikrarı açısından bilhassa mühimdir.”

‘SARAYBOSNA-BELGRAD OTOYOL PROJESİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ’

“Görüşmelerimizde geçen yıl yüzde 35’e yakın artışla 876 milyon dolar seviyesine ulaşan ikili ticaretimizi geliştirmek, yatırımlarımızı daha da çoğaltmak amacıyla neler yapabileceğimizi ele aldık. 2019’da temelini attığımız Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesi’ne büyük ehemmiyet veriyoruz. Sıkıntıların yaşandığı bir mevzuyu kıymetli dostlarım bizlere açtı ve bizde mevzunun finans noktasındaki ilişkiler ağı açısından Ziraat Bankamızla ilgili mevzuyu Ziraat Bankası Genel Müdürü’ne azca ilkin lüzumlu talimatı verdim ve hızlıca bu sıkıntıyı da çözecekler.”

KİMLİK KARTI ANLAŞMASI

“Türkiye olarak Bosna Hersek’e kalkınma yardımlarımızı hız kesmeden sürdürürken artık kimlik kartlarıyla Türkiye-Bosna Hersek içinde gidiş-gelişleri yapabilme kararını da verdik. Dışişleri Bakanlarımız hızlıca lüzumlu prosedürleri bitirecekler ve bundan bu şekilde Türkiye’den Bosna Hersek’e ve Bosna Hersek’ten Türkiye’ye kimlik kartıyla gezi yapılabilecek. Yarın aynı şekilde Sırbistan’la da bu şekilde bir anlaşmayı imzalayacağız, daha ilkin Bulgaristan’la da aynı şekilde bu şekilde bir anlaşmayı imzalamıştık.”

Basın mensubundan seçimle ilgili gelen sual üstüne Erdoğan;

“Bana nazaran seçim yasasıyla ilgili bu noktadaki sonucu, üç tane önder vermeli. Buna Yüksek Temsilci’nin müdahalesi demokrasinin gereklerine de terstir. Bu adımı da buna nazaran atmak gerekir. Bir aydan azca bir vakit kaldı ve bu şekilde bir zamanda Yüksek Temsilci’nin kalkıp da bu işe müdahalesi bir kez demokratik sürece müdahaledir. Demokrasiyle yönetilen bir ülke olarak demokratik sürece müdahaleye şahsen asla doğru bulmayız. Sonucu üç önder kendileri aslına bakarsan vermiştir. Ve seçime de gidiliyor, bizlere düşen bir tek ‘Hayırlı olsun’ anlama gelir.”

YUNANİSTAN’IN EGE’DEKİ TACİZİ 

“Benim bu anlattıklarım bir rüya değil. Ne dedim? Vakti, saati ulaştığında – Teknofest’te bunu söyledim- ‘Bir gece ansızın gelebiliriz.’ Niye? Ellerinde bu adalar var, adalarda bu üsler var… Buralardan hareketle bizlere karşı bu tür gayrimeşru tehditler devam ederse sabrın da bir sonu vardır. İşte o sabrın sonu geldiği anda biz ne diyoruz ‘Sabrın sonu selamettir.’ Ikimiz de o selameti gördüğümüz anda gereğini yaparız. Bunu da Yunanistan’ın ben bildiğine inanıyorum. O zaman gelirse gereği yapılır zira bizim uçaklarımıza bu şekilde radar kilitlemesi benzer biçimde adımları atmak hayra alamet değil.”     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu