Tüm Yazılar

Son dakika! 3. Charles’ın krallığı diye deklare edildi

İngiltere’de, yaşamını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in yerine oğlu Charles, kral duyuru edilerek Kral 3. Charles adını aldı. Bununla beraber canlı yayında gerçekleşen ilk İngiliz Kraliyeti ilanı olan törende ülkenin tüm önde gelen adları hazır bulunmuş oldu.

St James’s Sarayı’nda 200 kadar kıdemli hükümet yetkilisi, Kraliyetin tesir alanındaki öteki ülkelerden gelecek 14 dış ilişkiler uzmanı ve devletin yüksek kurumlarından görevlilerin yapmış olduğu toplantının arkasından yapmış olduğu konuşmanın tamamlanmasıyla beraber resmen kral oldu.

Kral 3. Charles, konuşmasında “Kraliçe tahta geçtiğinde, İngiltere ve dünya hala İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarıyla baş etmekteydi ve hala eski zamanların geleneklerine nazaran yaşıyordu. Son 70 yılda toplumumuz oldukça kültürlü ve oldukça inançlı bir hale geldi. Devletin kurumları da sırayla değişti. Sadece tüm değişimler ve zorluklarla beraber, ulusumuzun kabiliyetleri, gelenekleri ve başarıları ile ifade edilemez bir halde zenginleşti ve gelişti.” dedi.

Kral 3. Charles şu ifadelerle devam etti:

“Benzeri olmayan tarihimizin ve parlamenter hükümet sistemimizin kıymetli geleneklerini, özgürlüklerini ve sorumluluklarını saygıyla korumak için yetiştirildim. Kraliçe’nin sarsılmaz bir bağlılıkla yapmış olduğu şeklinde, ben de Tanrı’nın bana bahşettiği kalan süre süresince ulusumuzun kalbindeki anayasal ilkeleri sürdürmeye ciddi bir halde söz veriyorum. Birleşik Krallık’ta nerede yaşıyor olursanız olun yada dünyanın herhangi bir yerinde geçmişiniz yada inançlarınız ne olursa olsun size hayatım süresince sadakat, saygı ve sevgi ile hizmet etmeye çalışacağım. Hayatım normal olarak değişecek. Yeni sorumluluklarımı üstlendikçe, zamanımın ve enerjimin çoğunu hayır işlerine vermem artık mümkün olmayacak fakat biliyorum ki bu mühim işler başkalarının güvenilir ellerinde devam edecek”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu