Tüm Yazılar

Sağlam raporu verilen beton çürük çıktı

Malkara’da müteahhitlik icra eden inşaat mühendisi İdris Karataş, mart ayında 3 blok ve 27 daireden oluşan konut inşaatına başlamadan ilkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurup, inşaatta kullanacağı malzemelerin kontrolünün yapılmasını istedi. Müdürlüğe bağlı çalışan bir yapı denetim firmasından gelen ekip, betondan almış olduğu numuneleri inceleyerek, sağlam raporu verdi. Raporla belediyeye başvurup, lüzumlu izinleri alan Karataş, inşaata başladı.

2 blok ve 18 dairenin kaba inşaatını tamamlayan İdris Karataş, betonlarda ciddi çatlak ve deformasyonlar bulunduğunu fark ederek, emekleri durdurdu. Karataş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurarak, inşaatta kullandığı betonlardan karot alınıp, incelenmesini istedi. Talebin arkasından Yapı Denetim Şube Müdürlüğü’nden gelen takımlar, betonlardan karot alıp, laboratuvarda kırımlar yaparak, inceledi. İncelemede, inşaatta kullanılan betonun standartlara uymadığı ve kullanılamaz olduğu yönünde rapor verildi. 

“BİZE SAĞLAM RAPORU VERİLDİ”

Sağlam raporu almış olduğu için inşaata başladığını belirten İdris Karataş, “Bu süreçte aslolan sebep; beton kalitesinin düşük olması. Laboratuvar firmasının yerinde karot aldıktan sonrasında bizlere sağlam raporu verildi. Sağlam raporunu aldıktan sonrasında inşaatlarımıza devam ettik. Son kata geldiğimizde, kendi tespit ettiğimiz ciddi deformasyonlar gördük. Hem taşıyıcı sistemlerde hem döşemede ciddi çatlaklar gördük. İnşaat mühendisi olduğum için de beton kalitesinden de binadaki oluşacak deformasyonlardan da taşıyıcı sistemlerinden de anlarım. Bu tespiti yaptıktan sonrasında karot firmasının verdiği sonuçlara güvenmediğimiz için dilekçemizi hazırlayıp, Çevre, Şehircilik, İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurumuzu yaptık. Burada vicdanen rahat değiliz. Zelzele bölgesinde yaşıyoruz. Karot alınması için dilekçe verdikten sonrasında müdürlükten yetkili kişiler geldiler. Burada kendi nezaretlerinde karotlar alındı. Ertesi gün laboratuvarda karot kırım işlemi gerçekleşti ve oldukca fena olduğu ortaya çıktı. Bu aşamadan sonrasında artık bu inşaatı devam ettirmemizin vicdani olarak mümkün olmadığına karar verdik” dedi. 

“HUKUKİ YOLLARA BAŞVURDUK”

İdris Karataş, betonları almış olduğu şirket ile betonların kontrolünü icra eden yapı denetim şirketi hakkında yasal yollara başvurduğunu söylemiş oldu. Avukatı vesilesiyle iki şirket hakkında da kabahat duyurusunda bulunduklarını belirten Karataş, “Lüzumlu kontroller yapılmadan, kullandığımız betona sağlam raporu verilmiş. Elimizdeki tüm raporlarla yasak süreci başlattık” diye konuştu. 

Şu ana kadar daire satışı yapmadıklarını söyleyen Karataş, “En azından buradaki mağduriyeti Malkara halkına yada değişik kişilere yansıtmamış oluyoruz. Şu anda ortada bir ciddi bir mağduriyet söz mevzusu. Bu mağduriyeti bir tek şu aşamada yaşıyoruz. Şu anda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün bizlere vereceği sonucu bekliyoruz. Artık bu binanın güçlendirmeyle kurtarılacağını zannetmiyoruz. Yıkım kararının çıkıp çıkmayacağı mevzusunun durumunu bekliyoruz. Tekirdağ olarak birinci aşama zelzele bölgesinde bulunuyoruz. Son zamanlarda yaşadığımız depremler ve bunun sonucunda ortaya çıkan insani felaketlerin de ne boyutta hissedildiğini ülke olarak oldukca yakından gördük, yaşadık. Bilhassa İzmir depremi, daha öncesinde 17 Ağustos depremi, bunların ne kadar ciddi sonuçlara gittiğinin hepimiz bilincinde. Ikimiz de bu aşamada artık bu işi maddi olarak değil; vicdani ve insani olarak bu inşaatları devam ettirmeyi düşünmüyoruz” diye konuştu.

TEKNİK İNCELEME SÜRÜYOR

Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yetkilileri, mevzuyla ilgili kapsamlı incelemenin sürdüğünü söylemiş oldu. Yetkililer, mevzunun oldukca teknik ve kapsamlı bulunduğunu belirterek, karot numunelerinin alındığını ve ilgili birimin detaylı çalıştığını söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu