Tüm Yazılar

Rusya: Suikastın arkasında Ukrayna var

Bombayla hedef alınan Alexandr Dugin değil, gazeteci kızı Darya Dugina mıydı? Peki, saldırıyı kim düzenledi? Rusya federal güvenlik servisi, Darya Dugina’nın ölmesiyle sonuçlanan saldırıya ilişkin bilgileri paylaştı. Saldırıdan Ukrayna hususi servisinin görevli bulunduğunu iddia etti.

Dugina’yı, 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Nayalya Pavlovna Vovk’un öldürmüş olduğu açıklandı. Vovk, 12 yaşındaki kızıyla Rusya’ya gelmişti.
Otomobille ülkeye giriş icra eden Vovk, Donetsk halk cumhuriyeti plakalı bir vasıta kullandı. 23 Temmuz’dan beri Dugina’nın yaşam tarzıyla ilgili informasyon topladı. Moskova’dayken Kazakistan plakalı vasıta kullanan Vovk, 30 yaşındaki gazetecinin yaşamış olduğu evin yakınında bir daire kiraladı. Vovk cinayetin peşinden, kızını da alarak Ukrayna plakalı bir araçla Estonya’ya gitti.

İki ülkeden gelen açıklamalarsa değişik yönde. Cumhurbaşkanı Zelenski’nin Danışmanı Mihaylo Podolyak, Ukrayna’nın suikastla bir bağlantısı bulunmadığını söylemişti. Bir öteki iddiaysa, eski Rus Vekil İlya Ponomarev tarafınca ortaya atılmıştı. Dugina’yı öldürenlerin Rusya Ulusal Cumhuriyet Ordusu olduğu öne sürülmüşü.

Gazeteci Darya Dugina, plakası babası üstüne kayıtlı bir otomobile konulmuş olan bombanın patlatılması sonucu 20 Ağustos’ta yaşamını yitirdi.
Saldırıda ilk olarak aslolan hedefin Putin’e yakınlığıyla malum Alexandr Dugin’e yapıldığı düşündü.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu