Tüm Yazılar

Rıza Kayaalp kimdir? Ulusal güreşçi Rıza Kayaalp kaç yaşlarında, nereli? Rıza Kayaalp biyografisi!

Türkiye’nin en fazlaca altın madalya kazanan güreşte sporcusu olan Rıza Kayaalp kimdir, kaç yaşlarında, nereli olduğu araştırılıyor. Rıza Kayaalp kimdir ve Ulusal güreşçi Rıza Kayaalp kaç yaşlarında, nereli merak ediliyor. Rıza Kayaalp biyografisi! Rıza Kayaalp kimdir? Ulusal güreşçi Rıza Kayaalp kaç yaşlarında, nereli? Rıza Kayaalp biyografisi! Detaylar haberimizdedir…

RIZA KAYAALP KİMDİR?

Rıza Kayaalp (d. 10 Ekim 1989, Yozgat), Türk grekoromen güreşçi.

Yozgat’ın Kavurgalı köyünde 10 Ekim 1989 tarihinde işçi ailenin 6. Son beşiği olarak dünyaya geldi. İlkokul eğitiminin peşinden 2000 senesinde Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer nezaretinde Grekoromen Stilde güreşe başladı.

İlk internasyonal madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Senesinde Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazanmıştır.

Aynı yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne aktarma olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in nezarette hem sporda hem de eğitim alanında hızla basamakları tırmanan Kayaalp 2006 senesinde Lisesinden Mezun olduktan sonrasında, Aksaray Üniversitesi Gövde Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan mezun oldu.

Irkçılık tartışması

Kayaalp, Ermenilere ve Yunanlara karşı ırkçı ifadeler kullandığı için FILA tarafınca 6 ay müsabakalardan men cezası almıştır. Twitter hesabından 2013 senesinde Seyahat Parkı eylemlerini Ermenilerin ve Yunanların çıkardığını, eylemcilerin Ermeni bulunduğunu ifade eden tweetlerini gelen tepkilerden sonrasında silmiştir.

Bilhassa vakalar esnasında eylemciler için “Ermenilere bıraktınız meydanı, Tanrı belanızı versin eylemci çapulcular” diye attığı tweet sonrası, Kayaalp’in bu tutumu basında geniş yankı bulmuş, FILA Başkanı Nenad Lalovic Kayaalp’in ifadelerinin şok edici bulunduğunu belirtmiştir.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı ve AKP eski milletvekili Hamza Yerlikaya twitlerin ırkçı olmadığını, yalnız görüş belirttiğini, verilen cezanın hukuksuz bulunduğunu, atılan twitlerin Kayaalp tarafınca atılmadığını belirtmiş, sadece Kayaalp twitlerinin yanlış anlaşıldığını söylediği için twitleri kendisinin attığını itiraf etmiştir.

FILA cezayı 2013 Dünya Güreş Şampiyonası’ndan sonraya ertelemiş, Şampiyona bitişinde başlamış olan cezası, 6 ay içinde internasyonal turnuva olmadığı için Kayaalp’i etkilememiştir.Pekin’de meydana getirilen 2007 Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda gümüş madalya aldı.

2008 Yaz Olimpiyatları’nda birinci turu bay geçen Kayaalp, 2. turda Litvanyalı rakibi Mindaugas Mizgaitis’le olan müsabakasından 3-1 yenik ayrılarak Olimpiyat Oyunları’na veda etti. Pescara’daki 2009 Akdeniz Oyunları’nda grekoromen yoldam 120 kilogram.da Akdeniz Şampiyonu oldu.Tiflis’te meydana getirilen 2009 Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda birinci oldu.

Ankara’da düzenlenen 2009 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda grekoromen yoldam 120 kilogram.da Dünya Gençler Şampiyonu oldu. Herning’de düzenlenen 2009 Dünya Güreş Şampiyonası’nda bronz madalyayla Türkiye’ye döndü. 28. Internasyonal Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası’nda 110 kilogram’da altın madalya kazanmıştır.

İstanbul’da düzenlenen 2011 Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoremen yoldam 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen 2012 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoromen yoldam 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda grekoromen yoldam 120 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 2015 Avrupa Oyunları’nda grekoromen yoldam 130 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. Letonya’nın başkenti Riga’da devam eden şampiyonada final maçında Ukraynalı Oleksandr Chernetskyy ile karşılaşan Türk güreşçi, skor 2-2 berabereyken rakibini tuşla yenerek, altın madalyaya ulaştı. Ukraynalı Chernetskyy ise gümüş madalyada kaldı.

Kayaalp, 2013 senesinde Seyahat Parkı eylemcilerine yönelik ırkçı söylemleriyle tepki toplamıştı ve Olimpiyat öncesi bu mevzu tekrardan tartışmalara yol açtı.Brezilya’ nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda grekoromen yoldam 130 kiloda gümüş madalyanın sahibi oldu.

Rıza Kayaalp Gündem Spor Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu