Tüm Yazılar

Oruç Reis, Mavi Vatan’a dönüyor

Bir süredir bakımdaydı. Oruç reis denizlere daha kuvvetli dönecek.

GEMİNİN SİSMİK VERİ TOPLAMA KAPASİTESİ ARTIRILIYOR

Sismik araştırmalar devam ediyor. Sondaj ve araştırma çalışmalarının hızlanması için son olarak Abdülhamid Han gemisi filoya katılmıştı. Eldeki öteki gemilerde de güçlendirme yapılıyor. Bu kapsamda Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 5 senelik mecburi bakım, ekipman ve yazılım modernizasyonu için faaliyetlerine ara verdi.

20 YILDA TOPLAYABİLECEĞİ VERİYİ 8 YILDA TOPLAYACAK

Vapur birkaç aydır İstanbul’da bakımda bulunuyordu. Geçtiğimiz günlerde Zonguldak’taki Filyos Limanına demirlendi. Son aşamasına gelinen modernizasyon çalışmalarının peşinden Oruç Reis gemisinin sismik veri toplama kapasitesi artırılacak. Böylece vapur, petrol ve gaz potansiyelinin tespiti için 20 yılda toplayabileceği veriyi 8 yılda toplayabilecek.

GEMİ DAHA ÇOK 3 BOYUTLU PROJELERDE KULLANILACAK

Ek olarak vapur daha oldukca 3 boyutlu projelerde kullanılmaya başlanacak. Gemiye operasyon kabiliyeti ile daha derin hedefleri ve bilhassa tuz-altı derin hedefleri haritalandırma kabiliyeti kazandırılacak.

Öte taraftan Karadeniz’de deniz altına boru serimi devam ediyor. 2018’den bu yana Akdeniz’de ise 8 derin deniz sondajı planlanan takvim çerçevesinde tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu