Tüm Yazılar

NATO’dan Kosova’da Sırplara uyarı

Gerilime yol açan ve 1 ay ertelenen kararın uygulama zamanı yaklaştı, NATO’dan uyarı geldi. Kosova ile Sırbistan içinde gerilim tekrardan mi yükselecek?

Kosova’da görevli NATO Sulh Gücü Komutanı, Kosova medyasına konuştu. 1 Eylül’den yürürlüğe girecek kimlik belgelerine ilişkin düzenleme sebebiyle, mahalli Sırplar tarafınca tekrardan barikatlar kurulmasına izin verilmeyeceğini söylemiş oldu.

NATO Komutanı, Birleşmiş Milletler’in 1244 sayılı sonucu ile  Kosova’da düzen ve güvenliği korumak ve tüm vatandaşlar için özgür dolaşım özgürlüğünü temin etmekle yükümlü olduklarını kaydetti, “Barikatlar oluşturulursa, bu özgür dolaşımı engeller ve bu şekilde bir durumda harekete geçmek zorunda kalırız” ifadesini kullandı.

Kosova hükümetinin, Sırbistan pasaportuyla Kosova’ya girişin 1 ağustos itibarıyla engelleneceğini açıklaması üstüne bölgede gerilim aniden yükselmişti. Kosovalı Sırplar yollara barikatlar kurarak sonucu protesto etti.

Güvenlik endişesinin artması üstüne internasyonal cemiyet devreye girdi ve düzenlemenin yürürlüğe girişi 1 Eylül evveliyatına ertelendi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu