Tüm Yazılar

NASA yetkilisi Artemis Programı’nı CNN TÜRK’e söyledi

HİLKEN DOĞAÇ BORAN: zamanı gün yaklaşıyor. Senelerdir bu an için hazırlanıyorsunuz. Artemis Programı’nın ilk uçuşu, her şey yolunda giderse bu pazartesi gerçekleşecek. Bu fırlatmanın hedefi ve önemi nedir? Pazartesi günü ne göreceğiz?

MARK WIESE: Beklentiler devasa yükseklikte. 10 yılı aşkın süredir bu noktaya gelmek için çalışıyoruz. Bu ilk mürettebatsız uçuşumuz. Pazartesi günü ilk kez “uzay fırlatma sistemi” roketi ve Orion uzay aracını beraber kontrol edeceğiz. Mürettebat olmayacak. Sistemlerin sınırlarını oldukça zorlayacağız ve tüm verileri toplayacağız. Artemis yolculuğumuzu başlatacak ilk vazife bu olacak. Ay’a dönmek, orada kalmak ve Ay’dan ötesini, bigün Mars’ı keşfetmek için başlattığımız internasyonal bir iş birliği yolculuğu bu.

HİLKEN DOĞAÇ BORAN: Bu uçuştan sonraki adım ne olacak? Mürettebatsız bir fırlatma olacak dediniz. Mürettebatlı uçuş ne süre olacak? Astronotlar Ay’a ne süre tekrardan ayak basacak?

MARK WIESE: Evet bu Artemis 1, mürettebatsız denememiz. Bu denemeden sonrasında sistemlerimizdeki risk unsurlarını tespit edip, ilerleyeceğiz. Artemis 2’ye geçeceğiz. 2024 yazında bunu yapmayı planlıyoruz. Artemis 3’te ise Ay’a döneceğiz. Bu aşamada Ay’ın yüzeyine ilk hanımı ve ilk beyaz olmayan insanı indireceğiz. Bunun için de 2025’in sonlarını hedefliyoruz.

HİLKEN DOĞAÇ BORAN: Doğal ki bunların hepsi Mars görevi için atılan adımlar. Tamamımız bunun için ne kadar hazırlandığınızı biliyoruz. NASA, Artemis Programı’ndan edinmiş olduğu tecrübeyi iyi mi Mars görevine aktaracak? Bu süreç iyi mi işleyecek?

MARK WIESE: Tüm kariyerim süresince Mars’ı gözlemledik. Hep Mars hakkında konuştuk. Birden fazla bulgu aracımız gezegende dolaşıyor. Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Mars’a ayak basmamıza minimum 20 yıl bulunduğunu düşünüyoruz. Pazartesi Artemis 1’i fırlatarak, bu uğurda ilk adımı atmış olacağız. Bu andan itibaren Mars’a 15-20 yıl içinde insan gönderebiliriz. Adımları atıyor ve ilerliyoruz.

HİLKEN DOĞAÇ BORAN: Peki Ay’daki bu vazife Mars sürecine iyi mi destek olacak?

MARK WIESE: Ay bizlere en yakın gök cismi. Tekrardan iniş yapma sürecini çalışmak, yüzeyde yaşam alanı oluşturmak ve uzun vadeli insanlı bulgu görevleri yürütmek için en uygun yer. Ay’a gittiğimizde Mars’ta gereksinim duyacağımız her şeyin testini yapacağız. Ay yalnızca birkaç gün uzaklıkta. Bu denemeleri yaparken bir mesele çıkması durumunda harekete geçecek kadar eve yakınız. Seneler sürecek insanlı Mars keşfi sürecine başlamadan ilkin tüm bu tarz şeyleri hazırlamalı ve mesele olmadığından güvenli olmalıyız.

Maye Musk: Oğlumun garajında uyuyorum

Maye Musk: Oğlumun garajında uyuyorum

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu