Tüm Yazılar

NASA Artemis’i Ay’a yollayamadı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 10 senedir üstünde çalmış olduğu misyonu gerçekleştiremedi. Fırlatılması planlanan yeni uzay aracı Artemis, Ay’a gönderilemedi.

NASA, uzay fırlatma sistemi olarak malum uzay aracı ile Orıon adlı kapsülü Ay’ın yörüngesine taşımayı planlıyordu. Sadece araçta, sıvı hidrojen yakıtı yüklenmesi esnasında problemler yaşandı.

Uzmanlar NASA mühendislerinin dört motorun hepsinde eşit sıcaklığı sağlayamadığı görüşünde. Uzun süredir hazırlanılan fırlatma, cuma gününe ertelendi. Büyük ilgiyle takip edilen fırlatma anından saatler ilkin yüzbinlerce şahıs Florida’ya akın etti. Bu kişiler içinde, Amerikan Başkan Yardımcısı Kamala Harrıs de vardı.

Uzay fırlatma sistemi, NASA’nın şimdiye kadarki en kuvvetli aracı. Öncelikli hedef, 50 yıl aradan sonrasında insanı tekrardan ay yüzeyine götürmek. Orıon adlı kapsül, ay ve çevresinde 42 günlük bir misyonu tamamlamak suretiyle yollanacak. 10 Ekim’de, San Dıego açıklarında Büyük Okyanus’a inerek ilk görevini tamamlayacak.

 
 
,

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu