Tüm Yazılar

Müslüman olan ABD’li yazar Shems Friedlander vefat etti

Bir süredir kanser tedavisi gören Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi’ne mensup Shems Friedlander, 82 yaşlarında yaşamını yitirdi. Friedlander, yarın ikindi vakti Fatih Camisi’nden son yolculuğuna uğurlanacak.

Sufi Kitap Yayınları, Friedlander’in vefatını toplumsal medya hesabından, “Kıymetli yazarımız Shems Friedlander dar-ı bekaya irtihal eylemiştir. Kabri nur, makamı aden olsun. Batılı bir kültür ve disiplinle yetişmiş bir zihnin ve sanatkarın tasavvufla birleşen hayatında dokunduğu, kucakladığı tüm gönüllere sabrı cemil niyaz ederiz.” ifadeleriyle duyurdu.

Müslüman olan ABD'li yazar Shems Friedlander vefat etti

Bununla birlikte grafik tasarımcı, fotoğrafçı, ressam, ozan, film yapımcısı olan ve tasavvuf hakkında kitaplar yazan Friedlander, İslami Araştırmalar Enstitüsü tarafınca 2012 yılının en etkili 500 Müslümanı içinde yayınlandı.

New York’ta 1940 senesinde Rus Yahudisi bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen yazar, üniversiteden mezun olduktan sonrasında New York’ta grafiker olarak çalışmaya başladı ve 1972’de Brooklyn Müzik Akademisi’ne gökyüzü gösterisi yapmak suretiyle gelen Mevlevilerle tanıştı.

Müslüman olan ABD'li yazar Shems Friedlander vefat etti

Ondan sonra Mevleviler tarafınca Konya’ya çağrı edilen Shems Friedlander, ilk kez 1972’de Konya’ya geldi ve Müslüman oldu. Kahire’de Amerikan Üniversitesi’nde 20 yıl profesör olarak vazife yaptıktan sonrasında 2014’de İstanbul’a yerleşen Friedlander, yaşamı süresince her yıl bilhassa Şeb-i Arus törenleri döneminde Konya’da bulunmuş oldu. Mevlana ve semazenler hakkında 10’a yakın kitabı bulunan yazarın resimleri de New York ve Kahire’de sergilendi. Çizim ve fotoğrafları ise birçok hususi koleksiyonda yer aldı.

Friedlander, 2018’de Verdiği röportajda, Mevleviliğin kendisini derinden etkilediğini belirterek, şunları anlatmıştı: “Gökyüzü zikirdir. Ben Mevlana ile zamanı bir figür olarak ilgilenmiyorum. Ben onun mesajıyla, ne dediğiyle ilgileniyorum. Mevlana neler söylemiş oldu, ondan iyi mi faydalanabilirim, bununla ilgileniyorum. Onun yazdıklarını hayatıma iyi mi yansıtabilirim diye bakıyorum. Dünyanın bugünkü problemi bu. Büyük bir azizdi, büyük bir liderdi, bu değil, bunlara takılmamamız lazım. Bizim nefsimize değil, Tanrı’a yönelmemiz lazım. İslam yaşamın her yerinde olmalı. Bu yüzden tüm hayatımı İslam’a entegre ettim. İslam bir yaşam tarzıdır. İslam’ı hayatınızdan ayrıştıramazsınız. İslam yalnız cuma günleri namaza gitmek değildir. İnsanlar bana soruyorlar, ‘Nerede, ne süre, niçin Müslüman oldun?’ Bakın, Hazreti Ebubekir Sıddık niçin Müslüman olduysa ben de o yüzden Müslüman oldum.”

Müslüman olan ABD'li yazar Shems Friedlander vefat etti

Tam Vapur Şok Denemeleri İstanbul Magazin Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu