Tüm Yazılar

Mısır’a ilişkin zamanı eserler iade edildi

Geçtiğimiz yıl Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğünce Mısır’dan gönderilen bir kargoda zamanı yapıt niteliği taşıyan 1 kilit, 1 Kabe Anahtarı, 1 anahtar ve Kabe anahtarına ilişkin olduğu kabul edilen işlemeli 1 çanta ele geçirildi. Meydana getirilen başvurular sonucunda Kültür ve Gezim Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce meydana gelen araştırmaların peşinden eserlerin, Mısır’a ilişkin eski yapıt oldukları ve yasal olmayan yollarla ülke dışına çıkarıldıkları tespit edildi. Mısır’a ilişkin eserlerin, ilişkin olduğu topraklara dönmesi için Türkiye tarafınca adım atıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, bugün İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde düzenlenen etkinlikle Mısır İstanbul Başkonsolosu olarak vazife icra eden Büyükelçi Tarek Khalil’e 19’uncu yüzyıla ilişkin olduğu belirlenen söz mevzusu eserleri teslim etti.

“DÜNYA İÇİN MÜKEMMEL BİR ÖRNEKTİR”

Düzenlenen törende teşekkür hitabı icra eden Mısır İstanbul Başkonsolosu Tarek Khalil, “Bu teslim töreni dünya için muhteşem bir örnektir. Organize suçla bağlantılı olanlarda eski eserler kaçakçılığıyla savaşım için hükümet yetkililerinin göstermiş olduğu çabalar ve devam eden ortaklaşa iş sebebiyle bu tür kabahat faaliyetlerinin engellerle karşılaşmaya devam edeceğine ve başarı göstermiş olamayacağına şahit olmaktadırlar. Eski eserler demek milletin ruhu anlama gelir. Yasadışı bir halde ticaretinin yapılması insanların tarihini ve kimliğini yok eder. Mısır, bu eserlerin hak sahibine iade edilmesine minnettardır. Ilişkin olduğu yerde tüm dünyanın görebileceği şekilde bir müzede gururla sergilenerek muhafaza edilecektir” ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜR VARLIKLARINI KÖKEN ÜLKEYE İADESİ İÇİN ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

Törende konuşan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, “Yasadışı yollarla yurt dışına çıkarılan ülkemiz kökenli eserlerimizin tespiti ve ülkemize iadesi hususundaki çalışmalarımıza azim ve kararlılıkla devam ediyoruz. Bu bağlamda 2002 yılından bugüne dek toplam ülkemizin 9 bin 35 tane kültür varlığımızın iadesini sağladık. Aynı hassasiyeti başka ülkelerden yasadışı yollarla kaçırılan kültür varlıklarını köken ülkeye iadesi için itina gösteriyoruz. Bunun için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Ülkemiz bu mevzuda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ya da UNESCO 1970 sözleşmesi benzer biçimde internasyonal sözleşme ve kararlardan doğan yükümlülüklerini büyük bir titizlikle takip edip, komşu ülkelerinin ve öteki ülkelerin kültür varlıklarının korunması için azami düzeyde çaba harcamaktadır. Bakanlığımızca daha ilkin Irak, Çin ve Kazakistan’a da ilişkin eserleri iade etmiştik” diye konuştu.

“ESERLERİN GÖNDERİLDİĞİ KİŞİ İLE İRTİBATA GEÇİLDİ”

Eserlerin geri iadesiyle ilgili gerçekleşen süreç hakkında informasyon veren Yazgı, “Eserlerin 2021 yılı Ağustos ayında tespit edilmesi ve Mısır’a iade olabileceğini değerlendirmesi üstüne mevzu Mısır makamlarıyla istişare edilmiştir. Eserlerin Mısır Eski Eserlerin Korunması Kanunu’na doğal olarak olduklarına dair görüşleri tarafımıza bildirilmiştir. Bu değerlendirmeler üstüne bakanlığımızca eserlerin göndermiş olduğu şahıs ile irtibata geçilmiş, kendisine durum hakkında informasyon verilmiş, vatandaşımız da mevzuyla ilgili iyi niyetli bir yaklaşım sergileyerek iadesini kabul etmiştir. Bu yaklaşım sonucunda da hızla iade süreci tamamlanabilmiştir” dedi.

“4 FARKLI ESER MEVCUT” 

Yazgı, “Osmanlı padişahları tarihte mukaddes topraklarda ihsanlarda bulunmuş ve Kabe için örtü, kilit, anahtar benzer biçimde eserler yaptırmışlardır. Yaptırılan bu eserler Kabe dönüşü devlet erkanına armağan edildiğinden bu tür eserlere İslam coğrafyasında çoğunlukla rastlamak mümkündür. Vatanımızda Topkapı Sarayı’nda 50’yi aşkın Türk ve İslam Eserleri Müzemizde koleksiyonda da bir tane Kabe anahtarımız bulunmaktadır. Mısır’a ilişkin korunması gerektiği kültür varlıkları oldukları Mısır makamlarınca da teyit edilen bir tane Kabe anahtarı, metal bir anahtar, kilit ve bir tane Kabe anahtar çantasının Mısır’ın İstanbul Başkonsolos vekili Tarek Khalil’e teslim etmekten kıvanç duymaktayız. Türkiye ve Mısır arasındaki kültürel işbirliğinin daha da gelişeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu