Tüm Yazılar

Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret artışı hakkında işveren kanadından heyecanlandıran izahat: Elimizi taşın altına koyacağız

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, MESS tarafınca yedincisi bu yıl Divan Kuruçeşme’de düzenlenen “İş Güvenliğinin Yıldızları Ödül Töreni”nde, rapor yerine icraat odaklı emek harcamalar yürüttüklerini belirterek, yeni nesil sendikacılık anlayışıyla emek verme hayatına kıymet katmaya devam ettiklerini söylemiş oldu.

“BİR İŞLETMENİN RİSKLERİNİ EN İYİ ORADA ÇALIŞANLAR BİLİR”

İş Sağlığı ve Güvenliğinin (İSG) odaklandıkları konuların başlangıcında geldiğini dile getiren Akkol, çalışanları daha çok korumak ve işletmeleri daha güvenli hale getirmek için İSG de dijital dönüşümün önemine değindi. Bu mevzuda suni zeka uygulamalarını da kullanarak işletmelere yönelik projeler yürüttüklerini bildiren Akkol, şu şekilde konuştu: “Uygulamalarımıza örnek vermek gerekirse örneğin bir çalışan baret takılması ihtiyaç duyulan yere baretsiz girmek istediğinde suni zeka bunu tespit ediyor ve lüzumlu ikazları yapıyor. Maske takılması ihtiyaç duyulan bir yer var fakat çalışan maske takmamış ya da İSG giysisi giyilmesi ihtiyaç duyulan yerde bu giyim giyilmemiş, teknoloji yardımıyla bunların önüne geçiliyor ve ihtimaller içinde kazaların önüne geçiliyor. Bir işletmenin iş sağlığı ve güvenliği mevzusundaki risklerini en iyi orada çalışanlar bilir. Buradan hareketle bir cep telefonu uygulaması ile çalışan kendi emek verme alanındaki riskleri fotoğraf yada video ile yöneticilerine raporlayabiliyor.”

Akkol, İSG mevzusunda farkındalığı çoğaltmak için düzenledikleri ödül programı yardımıyla bugüne dek 1200’ün üstünde proje ve 160 bin çalışana ulaşıldığını bildirdi.

“DENGELİ BİR ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA GAYRET SARF EDECEĞİZ”

Aralık ayında başlamış olacak asgari ücret görüşmelerine de değinen Akkol, şunları söylemiş oldu: “Son üç asgari ücret artışında işçi, işveren ve hükümet olarak kararın altına üçlü imza attık. Bu hem işveren hem işçi hem de hükümet tarafı razı demek. Biz gene elimizi taşın altına koyacağız. Gene üçlü imza ile bu süreci sonuçlandırmak istiyoruz. İşçilerimizin, işçi sendikalarımızın, işçi konfederasyonlarının memnun olmadığı, işletmelerimizde huzursuzluğun olduğu bir durumu arzu etmiyoruz. Bununla beraber işverenlerin ağır maliyetler altında ezildiği bir durumu da istemiyoruz. Dengeli bir asgari ücret mevzusunda gene hem işçi konfederasyonlarımızla hem devletimizle çalışmaya çaba göstereceğiz.”

Asgari Ücret Tisk Iktisat Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu