Tüm Yazılar

Meşru savunma yerine 17,5 yıl

Eyüpsultan’da Vaka, Sakarya Mahallesinde 22 Eylül 2021 gecesi meydana geldi. İddiaya bakılırsa, Ahmet Özdemir, bir senedir ayrı olduğu 14 senelik eşi Nuran Özdemir’in çocuklarıyla yaşamış olduğu eve giderek sövgü edip bağırarak kapıyı açmasını istedi. Komşular rahatsız olmasın diye kapıyı açan Nuran Özdemir’e sövgü etmeye devam eden Ahmet Özdemir, iddiaya bakılırsa karısının boğazını sıkarak darp etti. Mutfağa kadar tartışarak giden taraflardan Nuran Özdemir mini buzdolabının üstünden almış olduğu bıçağı savururken 2-3 kez “sokarım sokarım” şeklinde sözler söylemiş oldu. Nuran Özdemir, kendisine vurmaya devam eden Ahmet Özdemir’i bıçakladı. Sol göğüs bölgesinden yaralanan Ahmet Özdemir yere yığıldı. Hastaneye kaldırılan Ahmet Özdemir yaşamını yitirdi. Tutuklanan Nuran Özdemir hakkında “Haksız tahrik altında eşini öldürme” suçundan dava açıldı.

ÜÇÜNCÜ CELSE GÖRÜLDÜ

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü celseye, tutuklu sanık Nuran Özdemir getirilirken; maktulün anası Sevgi Özdemir, kardeşi Senem Erol ve Kadir Özdemir de hazır bulunmuş oldu. Duruşmada savcısı, Nuran Özdemir’e “Haksız tahrik altında kasten eşi öldürme” suçundan cezalandırılmasını istediği mütalaasını yeniden etti.

“OĞLUMU KASTEN ÖLDÜRMÜŞTÜR”

Söz verilen şikayetçilerden Sevgi Özdemir, “Oğlumu kasten öldürmüştür. Çocuğumu çağırdı. Kapının ağzında bekledi, bıçağı vurdu, öldürdü. Şikayetçiyim” dedi. Öteki şikayetçiler de sanığın cezalandırılmasını talep ettiler.

“ANLIK GELİŞTİ, SUÇLU DEĞİLİM”

Son savunması sorulan Nuran Özdemir ise “Ben onu bilerek isteyerek öldürmedim. Asla eşimi öldürmek şeklinde bir niyetim yoktu. Planlı bir katliam kastım da yoktu, anlık gelişti. Bıçağı savurduğumda dahi eşime denk geldiğini düşünemedim. Boşluğa denk geldiğini düşündüm. Vallahi billahi ki doğru söylüyorum. Kasten öldürmedim, ölmesini de istemedim. Çocuklarımın babasıydı. Suçu kabul etmiyorum. Beraatimi isterim. Ben suçlu değilim” dedi. Özdemir son sözünde de, “Hakikaten öldürmek istemedim. O şekilde bir niyetim yoktu. Planlı bir halde olmadı. Beraatimi ve tahliyemi isterim” dedi.

“OLAY MEŞRU MÜDAFAADIR”

Sanık avukatı Harun Gözübüyük de “Maktül gecenin 12’sinde alkollü bir vaziyette müvekkilimin evine gelmiştir. Hakaret etmiştir. Maktül saldırgan bir hal içerisindedir. Sanık komşular rahatsız olmasın diye onu içeriye almıştır. İyi niyetlidir. Maktül sanığa gözü dönmüş bir vaziyette saldırınca sanık kendisini bırakması için yalvarmış maktül seni öldüreceğim diye saldırısına devam etmiştir. O anda anlık olarak bıçaklama gerçekleşmiştir. Öldürme kastı yoktur. Arkası dönük vaziyette hedef gözetmemiştir. Vakadan derhal sonrasında müdahale etmiş pansuman yapmıştır. Vaka meşru savunma kapsamındadır. Ek olarak tahliyesine karar verilsin” dedi.

HAKSIZ TAHRİKLE EŞİNİ KASTEN ÖLDÜRMEKTEN CEZA

Mahkeme heyeti, sanık Nuran Özdemir’in “eşe karşı kasten öldürme” suçunu işlediğinin durağan(durgun) bulunduğunu belirterek ilkin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Sadece eylemin haksız tahrik altında işlendiğini kabul eden kurul, 21 yıl hapis cezasına indirdi. Sanığın pişmanlığını gösteren davranışlar ve yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alan kurul cezayı 17 yıl 6 ay hapis cezasına indirdi. Ceza miktarı dikkate alınarak erteleme yapılmadı. Sanık Nuran Özdemir’in tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

“BU CEZAYI KABUL ETMİYORUM”

Kararın açıklanmasının arkasından sanık Nuran Özdemir, “Ben bu cezayı kabul etmiyorum” dedi. Mahkeme Başkanı da sanığa, cezaya karşı 7 gün içinde itiraz hakkının bulunduğunu belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu