Tüm Yazılar

Menisküs sorununa kati tedavi umudu

Menisküs yaralanması olan pek oldukça hasta, dayanılması güç acılarla yaşam konforunu yitirebiliyor. Uzmanlar menisküs naklinin kati çözüm bulunduğunu söylüyor.

Haber devam ediyor Haberin devamı
Haber devam ediyor Haberin devamı

Dizlerdeki dokunun yırtılması yada yıpranması sonucu ortaya çıkan menisküs problemi hareket kabiliyetini sınırladığı için pek oldukça hastanın kabusu. Menisküs nakli ameliyatıyla hastaların bu sorununa kati çözüm sağlanıyor. Hastanın ihtiyacına gore genel ya da bölgesel anestezi ile yapılabilen menisküs nakli işlemi ortalama 2 saat sürüyor.

Doç. Dr. Haluk Çelik, “Menisküsler dizde yük aktarımını elde eden oldukça mühim yapılar. Bazı durumlarda travma sonrasında menisküs kayıpları ya da yaralanmaları olabiliyor. Normalde biz menisküsleri onarım etmekten yanayız sadece bazı durumlarda onarım sonrasında durum oldukça değişik olabiliyor. Kaynaması oldukça zor dokular menisküsler. Bazı durumlarda menisküsleri almak zorunda kalabiliyoruz. Menisküsler alındıktan sonrasında yük dağılımı değişebileceği için kıkırdaklar üstüne oldukça fzla yük biniyor. Bu hastalarda artık biliyoruz ki erken dönemde kireçlenme oluşuyor. Kadavralardan aldığımız menisküs dokusunu artroskobik yöntemlerle hastalarımıza nakledebiliyoruz. Ameliyat sonrasında uygun bir rehabilitasyon yapılırsa eğer hastalar kısa sürede gündelik hayatlarına geri dönebiliyorlar. Burada vurgulanması ihtiyaç duyulan şu menisküs nakli kurtarıcı bir ameliyat. Protez ameliyatlarına alternatif bir ameliyat ve güncel tedavide oldukça yer gören bir ameliyat.” ifadelerini kullandı.

Uzman isim uyardı: Uyku pozisyonunuz görme kaybına yol açabilir

Uzman isim uyardı: Uyku pozisyonunuz görme kaybına yol açabilir


Karındaki şişlik kilo değil miyom olabilir

Karındaki şişlik kilo değil miyom olabilir


Metabolizmayı güçlendiren 10 altın kural

Metabolizmayı güçlendiren 10 altın kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu