Tüm Yazılar

Manş Denizi’nde yeni göçmen rekoru

Her şeylerini geride bırakıp, hayatlarını riske atarak kendilerini denize atıyorlar. Amaçları ise İngiltere’de yeni bir hayata adım atmak. Manş Denizi’ni aşmaya çalışan düzensiz göçmenlerin sayısında yeni bir üstün dereceli kırıldı.

İngiltere Müdafa Bakanlığı’na bakılırsa 22 Ağustos’ta bin 295 şahıs, Manş Denizi’nden İngiltere kıyılarına çıkmaya çalıştı. Son olarak Kasım 2021’de buna yakın bir sayı görülmüştü. O dönem, bir günde bin 185 şahıs ufak botlar ile Manş Denizi’ni aştı.

İngiltere Müdafa Bakanlığı, 2022’nin başından bu yana 30 bine yakın kişinin deniz üstünden kaçak bir halde ülkeye girmeye çalıştığını deklare etti. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu sayı, 12 bin 500 civarındaydı.

Kaçak göçmen meselesi, Fransa ve İngiltere içinde ciddi mesele teşkil ediyor. Londra, Paris’i göçmenleri engellemek için yeterince tedbir almamakla suçluyor. İngiltere kaçak yollarla ülkeye girenleri geri göndermek için Afrika ülkesi Ruanda ile tartışmalı bir antak kalma imzaladı.

Antak kalma kapsamında ilk uçağın Haziran’da kalkması planlanıyordu. Sadece hukuki itirazlar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları yüzünden İngiltere kimseyi sınır dışı edemedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu