Tüm Yazılar

Kraliçe’nin naaşı Edinburgh’a götürülüyor – Dünyadan Haberler

Ortalama 280 kilometrelik bir güzergah izlenerek Kraliçe’nin sevilmiş olduğu ve yaşamında simgesel ehemmiyet taşıyan bazı bölgeler uğrak noktası olacak.

Edinburgh’a varıldığında Kraliçe’nin tabutu, kraliyet ailesinin resmi ikametgahlarından önde gelen Hollyroodhouse Sarayı’nda Salı gününe kadar katafalka konacak.

Salı günü ise Kraliçe’nin cenazesi kızı Prenses Anne’in refakatinde uçakla Londra’ya hareket edecek. Cenaze töreni 19 Eylül Pazartesi günü yapılacak.

70 yıl tahtta kalan Kraliçe 2. Elizabeth perşembe günü İskoçya’daki Balmoral Şatosu’nda yaşamını kaybetmişti.

Kral 3. Charles bugün Londra’daki Buckingham Sarayı’nda ilkin İngiliz Milletler Topluluğu genel sekreterini, arkasından devlet başkanı olarak anıldığı ülkelerin temsilcilerini kabul edecek.

UZUN ARADAN SONRA BİR ARADA

Yeni Galler Prensi Willam ve Galler Prensesi Catherine, Sussex Dükü Prens Harry ve Sussex Düşesi Meghan ile beraber, Windsor Sarayı çevresinde halkın taziyelerini kabul etti.

Prensler ve eşleri, Kraliçe’nin ölümü sonrasında ilk kez kamuoyunun karşısına çıktı.

Saray’ın çevresinde toplanan halk tarafınca ilgiyle karşılanan Kraliyet mensupları, Saray’ın etrafına bırakılan taziye mesajlarını okudu.

Prens Harry ve Meghan, yol süresince sıraya girmiş insanlarla tokalaştı. Birçok çocuk sırada ellerinde çiçeklerle bekledi.

Prens Willam ve Prenses Catherine de gene aynı şekilde halkla söyleşi etti ve kendilerine verilen çiçekleri aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu