Tüm Yazılar

KPSS soruşturmasında son durum

Kamu Çalışanı Seçme Imtihanı’nda soruların evvelinde sızdırıldığı iddiaları ile başlamış olan araştırma ve soruşturma sürüyor. ÖSYM’de sual hazırlama sistemi mercek altında.

ÖSYM’DEKİ İNCELEMEDE NEYE BAKILIYOR?

Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri, talebe seçme ve yerleştirme merkezindeki incelemelerini 4 haftadır sürdürüyor. Edinilen bilgiye nazaran “Sorular dışarı çıkabilir mi?”, “Hangi güvenlik önlemleri alınıyor ya da alındı?”, “Bir dikkatsizlik var mı?” benzer biçimde sorulara cevap aranıyor. Bu çerçevede güvenlik ve yazılım analizleri yapılıyor. Ek olarak KPSS sürecinde vazife icra eden ÖSYM uzmanlarıyla görüşmeler yapılmış oldu.

YENİ KPSS İÇİN SORU HAZIRLIĞI

ÖSYM’nin kullandığı sual havuzu da değiştirildi. Yeni sorular havuza dahil edilmeye de başlandı. İptal edilen KPSS’nin peşinden ilk oturum 18 Eylül’de yapılacak. Bu sınava dair imtihan hazırlık süreci de Devlet Denetleme Kurulu’nun denetiminde. Hem mevcut sistem inceleniyor hem de ihtimaller içinde gözden geçirme ile iyi mi daha iyi hale getirilebileceğine dair raporda da önerilere yer verilecek. Soruların sızmaması için güvenlik ve bilişim altyapısının artırıldığı yeni sistemin kurulması için de YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK ve ASELSAN benzer biçimde kurumların ortak emek harcaması da gündeme getirilmesi de umut ediliyor.

Devlet Denetleme Kurulu müfettişlerinin rapor yazım aşamasına hemen hemen geçmediği, araştırmaların tamamlanması ile rapor yazım aşamasın geçileceği de öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu