Tüm Yazılar

Köye mini havaalanı kurdu; hava aracıyla uçuş izni bekliyor

İlçeden 46 yıl ilkin ailesiyle ilkin İstanbul’a hemen sonra da Almanya’ya göç eden Celil Çiçek, fazlaca sevilmiş olduğu Kayadibi köyünü havadan izleyebilme hayalini gerçeğe dönüştürmek için yurt haricinde amatör olarak sürdürdüğü uçuşlarını köyde de hayata geçirmeye karar verdi. Dede yadigarı arazisinin düzlüğünü fırsata çeviren Çiçek, satın almış olduğu Rus yapımı hava aracı ‘microlight’i köye getirtti. Ortalama 65 bin euro harcayan Celil Çiçek, 10 dönüm arazisini, hava aracının inip kalkacağı şekilde dizayn edip, bir de hangar inşa etti. Hangara raylı sistemle girip çıkan hava aracıyla uçma düşsel kuran Çiçek, müracaatta bulunmuş olduğu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden uçuş izni bekliyor. Çiçek, uçuş onayı almasıyla köy semalarında uçabilecek.

‘HANGARIMI YATIM PİSTİMİ DE KURDUM’

Köyünü fazlaca sevilmiş olduğu söyleyen Celil Çiçek, “Yelken kanatla, hala uçuyorum. Bu motorlu olduğundan dolayı her yerden kalkış- iniş yapabildiğimiz için bunu havalimanını yapma gereği duydum. Lisansımı da Eskişehir’de Türk Hava Kurumu’nda yaptım. Microlight dediğimiz vasıta en kısa mesafelere konan, en kısa mesafelerden kalkabilen bir kabiliyete haiz ve  orta bir kanat var. Büyük kanat oluyor yavaş uçulabiliyor, fazlaca minik kanat olunca ise süratli uçabiliyor. Bizimkisi ise orta boy kanat gümrük işlemleri yaparaktan Rusya’dan sıfır olarak getirttik” dedi.

‘ÇOCUKLUK HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM’

Çocukluğunda rüyalarında bile uçan bir insan bulunduğunu belirten Çiçek, “Sürekli havaalanına gerekseme duymamak için bu araziyi havalimanını yaptım. Kendi pistimi ve hangarımı kurdum. Uçağımı burada muhafaza edeceğim. Sivil Havacılıktan uçuş izni aldığımız andan itibaren uçuşa geçeceğiz. Kumandalı helikopterler ve uçaklar uçurdum. Microlight pilotlar olarak hakkaten izin süreci fazlaca uzun sürüyor. Ben Avrupa’da da bu işleri biliyorum. Türkiye’de ricam; izin sürecinin hızlanmasıdır. Uçmaya başlamadan yoruldum. Bu benim hayalimdi. Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu