Tüm Yazılar

“Kaza yerine ilk ambulans geldiyse önlemi o alır”

Dün Gaziantep-Nizip otobanında öğle saatlerinde, bir vasıta uçuruma yuvarlanmış, araca ilk yardım için gelen güvenlik ekipleri, sıhhat ekipleri ve gazetecilere otobüs çarpmıştı. Kazada 16 şahıs yaşamını kaybetmişti. Paramedik Derneği İstişare Kurulu Başkanı Tarık Balcı kaza yerinde yol ve çevresinde alınacak önlemleri söyledi.

Tarık Balcı, “Hakikaten fena bir habere tanık olduk. Bilhassa trafik kazaları sonrası vaka yerinin güvenliği burada ön plana çıkıyor. Ihtimaller içinde bir kaza ile karşı karşıya kalındığında vaka yerine gelen ambulans ekiplerinin öncesinde güvenlik güçleri gelmişse ilkin vaka yeri güvenliği alınması gerekiyor.  Eğer vaka yerinde güvenlik güçleri var ise, paramediklerin ekiplerin yolu kapatması için yönerge vermesi gerekiyor. Kimi zaman vaka yerine ambulans ekiplerimiz gittiğinde vaka yerinde güvenlik güçleri olmuyor. İşte o süre bu vaka yeri güvenliği kısmını ambulans ekibimizin yapması lazım. Araçlarımızda bulunan reflektörlerle tedbir almamız gerekiyor. Eğer güvenlik güçleri vaka yerine daha gelmemişse ambulans ekibi vaka yeri güvenliğini kesinlikle almalı” dedi.

Balcı, “Ambulans ekiplerimiz vaka yerine geldiklerinde 3 kişilik bir ekip. Ambulans şoförü süratli şekilde uygun yere park etmeli, reflektörü alıp 50 metre ila 200 metre arasındaki uzaklıkta uyarıcıyı koymalı ve akan trafiği yavaşlatmalı. Tüm vakalarda, trafik kazasından tutun da ev kazasına kadar tüm vaka ve olgularda vaka yeri güvenliği en başta sağlanmalı. Fazlaca uzun zamandan beri karşımıza çıkan negatif bir tablo ne yazık ki bu. Her yıl bu biçim kazalara benzer minimum 2 olgu derneğimize bildiriliyor” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu