Tüm Yazılar

Kayseri haber | Kayseri’de 2 bin 959 kişinin iştirakı ile zelzele tatbikatı

Kayseri‘de 2 bin 959 kişinin iştirakı ile zelzele tatbikatı

Tatbikat gerçeği aratmadı, kendini kaptıran bir vatandaşa takımlar müdahale etti

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek :

“Herhangi bir çekince anında milletimizin yalnız olamayacağını, siz değerli üyelerimizin anında yetişeceğinize olan inancımız artt”

KAYSERİ – Kayseri‘de AFAD öncülüğünde 2 bin 959 kişinin katılımıyla yürürlüğe giren Kayseri Afet Müdahale Planı çerçevesinde meydana getirilen Bölgesel Düzey Saha ve Masası Tatbikatı gerçeğini aratmadı. Kentsel dönüşümde yıkılan binaların içinde meydana getirilen tatbikatta yıkıntı altında kalanlar kısa süre içinde kurtarılırken, tatbikata kendini kaptırarak fenalık geçiren gönüllülere de sıhhat ekipleri müdahale etti.

Talas ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan 11 konutluk Kentsel Dönüşüm Alanı’nda meydana getirilen tatbikat, sirenlerin çalmasıyla başladı. Kayseri, Kahramanmaraş, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Yozgat’tan gelen 670 personel, 85 AFAD gönüllüsü, 20 mahalli destek ekibi çalışanı, 62 binada toplam bin 224 yurttaş, 2 okulda toplam 960 öğretmen ve talebe, 2 arama kurtarma köpeği ve 120 aracın vazife almış olduğu tatbikatta, merkez üssü Talas kazasının Harman Mahallesi olan ve Erciyes fay hattı üstünde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde yıkıntı altında kalan vatandaşlara ulaşmak için yoğun çaba sarf edildi. Takımlar, yıkıntı altında kalan vatandaşlara ulaşarak, yaralıları çıkardı ve yüksekten tahliye işlemi uyguladı. Senaryo gereği göçük altında kalan vatandaşlar çıkarılarak 112 ambulansları ile hastanelere kaldırdı.

Tatbikat hakkında bilgiler veren İl AFAD Müdürü Osman Atsız, “Bilinmiş olduğu benzer biçimde bu yıl Bakanımız Süleyman Asil’nun talimatlarıyla tatbikat yılı diye deklare edildi. Birçok tatbikat yaptık, halletmeye da devam ediyoruz. Bugün tatbikatta, bölgesel masa başı ve saha tatbikatıdır. 5 tane ilimizden ekiplerimiz geldi. 23 tane ayrı saha grubumuz iş koşturmacasındadır. Toplamda 2 bin 959 kişinin katılmış olduğu büyük bir tatbikat oldu. Her emek verme grubu burada görevlerini yapıyor. Afetsiz Türkiye, afetsiz Kayseri temennisiyle vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya çağrı ediyorum” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, “Kurum ve kuruluşlar içinde birliğin ve beraberliğin sıkıntıları azaltacağı, lukları çoğaltacağı anlayışı içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ekiplerimiz kriz anında kanatlı melekler benzer biçimde yetişiyor”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de, “Bu tatbikatta gerçek bir afet varmış benzer biçimde her insanın görevini en iyi şekilde yapması, bilhassa seçilen alan, öncesinde meydana getirilen emekler ve siz değerli üyelerimizin uyum içinde afete müdahale etmeniz bizlerin geleceğe dair ümitlerini artırdı. Herhangi bir çekince anında milletimizin yalnız olamayacağını, siz değerli üyelerimizin anında yetişeceğinize olan inancımızı artırdı. Bundan dolayı hepinize teşekkür ederim. Tanrı sizin yokluğunuzu bizlere göstermesin. Kriz anında kanatlı melekler benzer biçimde yetişiyorsunuz” diye konuştu.

Öte taraftan, İçişleri Bakanı Süleyman Asil da, Vali Gökmen Çiçek’in telefonundan tatbikata katılan ekiplere teşekkür ederek, görevlerinde başarılar diledi. Bakan Asil, bakanlık olarak afetlerle ilgili yaptıkları emekler ile ilgili de bilgiler verdi.

Gökmen Çiçek Kayseri AFAD 3. Sayfa Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu